Što se smije nositi u avion
Ručna prtljaga za avion
Avion je ograničen prostor u koji zbog sigurnosnih razloga možete unijeti sa sobom samo ograničene predmete i ograničenu količinu. Ručna prtljaga koju možete ponijeti u kabinu aviona ne smije prelaziti 8 kilograma, no neke avio kompanije dopuštaju i 10 kilograma težine. Dimenzije mogu biti različite, no ako pakirate stvari u format kofera u svakoj zračnoj luci imate mogućnost mjerenja dimenzija kofera kako bi isti mogao biti tokom leta spremljen u pretinac iznad glave.
Ruksaci, torbe i vrećice, te torbe za elektroničku opremu također moraju biti određenih dimenzija iz istog razloga da bi mogli biti spremljeni u pretinac za stvari iznad sjedala. Avio prijevoznik je taj koji određuje i težinu i dimenzije ručne prtljage koju možete ponijeti u kabinski prostor gdje ćete i vi biti.
U svakom slučaju kada kupujete kartu za avion provjerite pravila koje je definirao avio prijevoznik o težini i dimenzijama ručne prtljage kako ne biste imali dodatnih troškova i stresa ako ručnu prtljagu morate ipak predati za teretni prostor. Također pazite da ručna prtljaga ne bude tvrda jer onda ako ne odgovara dimenzijama svakako će završiti u teretnom prostoru, a i tvrđi kofer znači da će sam kofer biti teži, stoga birajte lakše i mekše kofere ako ga planirate nositi sa sobom.
Hrana, tekućine i lijekovi koji se mogu unijeti u avion
U avionu sa sobom možete ponijeti tekućinu no ta količina je ograničena jer u jednoj bočici može biti maksimalno 100 ml tekućine i ukupno smijete unijeti 1 litru tekućine, no to opet ovisi o avio prijevozniku s kojim letite. Tekućina koju nosite sa sobom mora biti spakirana u prozirnu vrećicu koja ima patent zatvarač da se može po potrebi i otvoriti i ponovo zatvoriti.
Lijekovi koji su vam potrebni mogu biti dopušteni da se unesu u avion samo ako su vam prijeko potrebni i uz potvrdu liječnika da bez tih lijekova ne smijete biti. Tekući lijekovi također mogu biti upakirani u bočicama koje su veće od 100 ml jer za njih imate potvrdu liječnika.
Hranu koju nosite sa sobom možete ponijeti ovisno o pravilima avio prijevoznika i destinaciji na koju putujete. Ukoliko nosite male količine hrane koje ćete konzmirati tokom leta i avio prijevoznik dopušta unos hrane u avion na destinaciji nećete imati problema. No, ako prevozite hranu koju nećete tokom leta konzumirati na destinaciji biste mogli imati problema sa unosom hrane u zemlju destinaciju. Mnoge su zemlje vrlo stroge po pitanju unosa hrane jer s hranom se unose i bakterije, virusi, zarazne bolesti biljaka i životinja koje bi mogle uništiti postojeće biljke i životinje u zemlji destinaciji. Stoga se obavezno informirajte prije leta što smijete od hrane ponijeti sa sobom.
Ostali predmeti koji se mogu unijeti u avion
Osim tekućine, hrane, lijekova u avion možete ponijeti i elektroničku opremu što avio prevoznici čak i preporučuju jer se prtljaga za teretni prostor nepažljivo baca pa biste mogli doživjeti neugodno iznenađenje ako predate elektroničku opremu u teretnu prtljagu. Na kontrolnim pregledima ćete odvojiti elektroničku opremu i izvaditi je iz torbi kako bi elektronička oprema bila snimana.
Dragocijenosti koje nosite sa sobom također se preporučuje da spakirate u ručnu prtljagu jer avio prijevoznik ne voli biti odgovoran za nestanak dragocijenosti niti daje mogućnost velikih premija osiguranja. Glazbeni instrumenti se mogu nositi u avion kao ručna prtljaga ako svojim dimenzijama mogu biti smješteni u kabinski prostor gdje se sprema i ostala ručna prtljaga. No, veći glazbeni predmeti se mogu posebno pakirati za teretni prostor s naznakom na pakiranju da se radi o lako lomljivoj prtljagi i potrebna je posebna pažnja prilikom rukovanja. Za glazbene instrumente se plaća dodatna naknada bez obzira da li ih nosite kao ručnu prtljagu ili ih predajete za teretnu prtljagu. Sve ostalo poput sportske opreme, odjeće, obuće pakirate za prtljagu koju predajete kao teretnu prtljagu.
Tagovi: