Subarahnoidalno krvarenje (SAH) – uzrok, simptomi, liječenje

Subarahnoidalno krvarenje (SAH) - uzrok, simptomi, liječenje

Subarahnoidalno krvarenje - uzrok

Subarahnoidalno krvarenje je naglo krvarenje koje se obično prvo pojavi na području subarahnoidalnog prostora, a najčešći uzročnik je puknuće aneurizme. Subarahnoidalno krvarenje obično nastaje iz puknuća aneurizme, od kuda počinje krvarenje i slijeva se u subarahnoidalni prostor koji se nalazi između meke i paučinaste moždane ovojnice. Najčešći uzrok subarahnoidalnog krvarenja je trauma glave, no to se smatra traumatsko krvarenje je izolirani poremećaj. Najčešće krvarenje nastaje spontano kao posljedica puknuća aneurizme zbog kongenitalne bobičaste ili sakularne kod oko 85 posto bolesnika. Krvarenje iz aneurizme se može pojaviti u bilo kojoj dobi, no najčešće se dogodi u dobi između 40 i 65 godine. Jako rijetko se događa da uzrok krvarenja bude mikotična aneurizma, poremećaj koagulacije i arteriovenske malformacije. Ovo je jako ozbiljno stanje te je jako bitno da se na vrijeme napravi dijagnoza kako bi se što prije krenulo s liječenjem. Krvarenje se pojavi nakon puknuća aneurizme i krv se počinje razlijevati u regiji između okolne membrane i moždanog tkiva.

Subarahnoidalno krvarenje - simptomi

Subarahnoidalno krvarenje se može primijetiti po nekoliko karakterističnih simptoma, među kojima su prvi simptomi jaka glavobolja koja nastane u samo par sekundi i onda potom može uslijediti gubitak svijesti, što ili bude odmah nakon glavobolje, ili se dogodi tek za nekoliko sati. Također se dogodi neurološki deficit, koji vam se može dogoditi, razviti i tako ostati ireverzibilan samo nekoliko minuta ili do nekoliko sati. Kada nastupi subarahnoidalno krvarenje, može se kod bolesnika dogoditi oštećenje senzornih funkcija, bolesnik može biti u nepokretnom stanju, te također se mogu dogoditi epileptički napadaji. Tokom prvih 24 sata dolazi do razvoja kemijskog meningitisa i razvoja od umjerenog do značajnijeg meningizam. Kod ovog slučaja su vam srčana funkcija i disanje normalni, no može se povećati tjelesna temperatura, osjećate umor, imate stalnu glavobolju te vam se pojavljuje smetenost. Ovi simptomi obično traju 5 do 10 dana. Ukoliko vam se dogodi sekundarni hidrocefalus, tada vam glavobolja, smetenost i motorički deficit mogu trajanju tjednima. Također, ponovno krvarenje može kod bolesnika izazvati pogoršanje simptoma.

Subarahnoidalno krvarenje - liječenje

Subarahnoidalno krvarenje može biti pogubno ukoliko se ne prepozna i reagira na vrijeme, posebice ako je uzrok krvarenja zbog rapture aneurizme. Bolesnici kojima je dijagnosticirano subarahnoidalno krvarenje bi se trebali kada god je to moguće liječiti u referentnim centrima. Veoma je bitno da bolesnik strogo miruje. Glavobolja se može liječiti simptomatski, te kako bi se spriječio porast intrakranijalnog tlaka kod obavljanja nužde, bolesnicima se daje laksativ kako bi se obavljanje nužde što više olakšalo. Kako bi se spriječio vazospazam, bolesnicima se daje 60 miligrama nimodipina svaka 4 sata kroz period od 21 dan, te je bitno održavati stabilan krvni tlak u njegovim željenim vrijednostima. Ukoliko je aneurizma dostupna, treba se postaviti stezaljka kod vrata aneurizme ili se treba preusmjeriti krvni tok, a to posebice vrijedi kod bolesnika kod kojih se radi drenaža ventrikularnog sustava ili evakuacija hematoma. No, ako su bolesnici svjesni, onda se radi operacija odmah unutar 24 sata od pojave prvih simptoma. Ako je prošlo više od 24 sata, onda se operacija odgađa na 10 dana.


Tagovi: