Šuga – simptomi, uzrok, liječenje

Šuga - simptomi, uzrok, liječenje

Šuga je zarazna bolest prisutna u cijelom svijetu

Zato jer su simptomi ove bolesti promjene na koži i nesnosan svrbež, nazivaju je i svrab. Šuga je zarazna bolest prisutna u cijelom svijetu, uzrok je ili izazivač je grinja sarcoptes scabiei, prenosi se direktnim dugotrajnim kontaktom sa zaraženom osobom, a bolest je poznata još od biblijskih vremena jer je i spomenuta u Bibliji. Svrab se brzo širi u školama, vrtićima, većim radnim kolektivima, bolnicama, staračkim domovima, pogađa sve rase i sve boje kože i sve socijalne skupine.

Kada šuga napadne kožu pojavljuje se crveni kožni osip i nesnosan svrab, naročito noću. Svrbež izazivaju grinje koje u vanjskom dijelu kože dube kanaliće u koje polažu jajašca koja se kroz nekoliko dana pretvaraju u larve iz kojih brzo nastaju odrasle grinje koje u koži žive oko četiri tjedna, i onda ponovo legu jajašca, zato je potrebno što prijepočeti liječenje svraba, da se ti ciklusi ne ponavljaju i kako ne bi nastale komplikacije ili neke sekundarne kožne bolesti.

Šuga se ubraja u spolno prenosive bolesti

Iako svrab u prvom naletu zahvaća uglavnom ruke, prste i između prstiju, laktove, prsa, ručnim zglobovima, čak i dlanovima, ali se papule ili sitni, često mjehuričavi čvorići mogu zavući i pod pazuha, izbiti na pregibima ruku, nogu, stražnjice, donjeg dijela trbuha i prepona. Kod djece se papule mogu pojaviti na atipičnim mjestima, po tabanima, školjkama ušiju (uškama) ili u vlasištu glave. Šuga se ubraja u spolno prenosive bolesti jer se prenosi i spolnim putem.

Šuga se dijagnosticira dermatološkim ili i venerološkim pregledom, ako se zaraza pojavi i na spolnim organima. Starije osobe, kronični bolesnici i oboljeli od HIV-a zbog oslabljenog imuniteta pokazuju takozvani krustozni oblik bolesti, širenje krasti po zaraženim dijelovima kože jer se imunološki sustav ne uspijeva nositi s prevelikom količinom larvi u koži, grebanjem razderanih papula u kojima se skupljaju bakterije što dodatno komplicira bolest i usporava liječenje. Inkubacija od trenutka zaraze do manifestiranja bolesti traje od 4 - 6 tjedana.

Šuga se liječi skabicidima kojim se tretiraju bolesni i svi ukućani

Oboljela osoba je za druge zarazna od trenutka zaraze sve do izlječenja. Šuga se liječi skabicidima kojim se tretiraju bolesni i svi ukućani, primjenjuju se lokalno i peroralno, teži oblici svraba se liječe ivermektinom i lijekovima razvijenim na bazi ivermektina, koji se također primjenjuju lokalno i peroralno. Skabicidi ubijaju grinje, ali se liječenje treba ponoviti za 7 - 10 dana. Posteljinu, odjeću i ručnike oboljele osobe treba iskuhavati dok još provodite liječenje da se zaraza ne vrati.

Odjeća koju ne možete iskuhavati treba biti zatvorena u vakumiranoj vreći tjedan dana da grinje uginu. Šuga se može dobiti više puta u životu, a oni koji su je već imali lakše i brže je prepoznaju. Zaražene osobe ne smiju ići u školu, vrtić ili na posao do izlječenja. Bakterijska infekcija je često posljedica grebanja i produžava liječenje. Skabicidi ubijaju odrasle grinje, no larve će se izleći iz položenih jajašaca, zato se ponavlja liječenje za 7 - 10 dana.


Tagovi: