Šutjeti ili šutijeti?

Šutjeti ili šutijeti?

U hrvatskom jeziku često se javljaju dvojbe oko pisanja glasovnih skupina /ije/ i /je/. Mnogi govornici ne znaju kako se pravilno pišu riječi koje sadrže te glasovne skupine, pa dolazi do nesporazuma i pogrešaka.Općenito, pravilo je da se glasovna skupina /ije/ piše kada je izgovor sloga dug, dok se glasovna skupina /je/ piše kada je izgovor sloga kratak.

Primjeri riječi koje se pišu s /ije/ su bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr. Riječi koje se pišu s glasovnom skupinom /je/ su čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr.Međutim, postoje i iznimke od ovih pravila. Na primjer, riječ "rječnik" se pravilno piše s glasovnom skupinom /je/, iako se većina ljudi izražava s dugim slogom /ije/.

Također, neke riječi se izgovaraju i dugim i kratkim slogom, ali se pravilno pišu s glasovnom skupinom /je/. Primjeri takvih riječi su bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni.Postoje i situacije kada razlikovanje između glasovnih skupina /ije/ i /je/ može utjecati na značenje riječi.

Na primjer, "slijedeći" je glagolski prilog od glagola "slijediti", dok se "sljedeći" koristi kao pridjev u značenju "koji je na redu".Kada je u pitanju glagol "šutjeti", pravilno se piše s glasovnom skupinom /je/. Izgovor sloga je naglašen dugouzlaznim naglaskom. Primjeri rečenica u kojima se koristi glagol "šutjeti" u pravilnom obliku su: "Nije više mogao šutjeti pa je rekao sve što mu je bilo na srcu", "Najljepše je bilo šutjeti s njim, pored njega, a sad to više nije bilo moguće...", "Ona je voljela šutjeti i ispijati kavu u miru, a svekrva nije prestajala brbljati", "Nije mogla šutjeti niti minute i to me dovodilo do ludila" i "On je šutio cijelo vrijeme, a njegova djevojka je govorila bez prestanka".U zaključku, važno je poznavati pravila pisanja glasovnih skupina /ije/ i /je/ u hrvatskom jeziku kako bi se izbjegle pogreške u pisanju. Kada je u pitanju glagol "šutjeti", pravilno se piše s glasovnom skupinom /je/.