Svjež ili svijež?

Svjež ili svijež?

Kada je riječ o pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/ u hrvatskom jeziku, mnogi govornici se dvoume. Dok neki tvrde da im pisanje takvih primjera ide lako, drugima to predstavlja veliki izazov. U pravilu, ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/.

Na primjer, bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr. Ako je izgovor sloga kratak, piše se glasovna skupina /je/. Primjeri uključuju čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr.Međutim, postoje i iznimke. Na primjer, kod riječi "rječnik", koju većina stanovnika izgovara dugo, pravilno se piše oblik s /je/: rječnik.

Kod nekih riječi, pak, govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/, kao što su bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni. Neki primjeri čak znače i razliku u značenju riječi, kao kod primjera slijedeći (glagolski prilog, glagol slijediti) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).Kada je riječ o riječi "svjež", koja dolazi od praslavenskog svěžь, naglašena je kratkosilaznim naglaskom. Dakle, pravilno se piše: svjež.

Pridjev se piše kao svjež, svježi, svježa, svježe, svježim, svježih, svježeg. Primjeri uključuju rečenice poput "Sok je bio svjež i ukusan", "Voljela je jesti svježe ubrano voće", "Sve je bilo svježe pripremljeno i vrlo ukusno", "To je svježi limun, jutros sam ga kupila na tržnici" i "Kupila je svježe namirnice u trgovini".U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše pridjev svjež, svježi, svježa, svježe, svježim, svježih, svježeg. Potrebno je paziti na naglasak u riječima i iznimke koje postoje kod nekih riječi. Slijedeći ova pravila, bit će lakše pisati pravilno i izbjegavati greške u pisanju.