Tijeme ili tjeme?

Tijeme ili tjeme?

U hrvatskom jeziku često postoje dvojbe u pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/. Za većinu riječi vrijedi pravilo da se ako je izgovor sloga dug, piše /ije/, a ako je izgovor kratak, piše se glasovna skupina /je/. Međutim, postoje i iznimke u kojima se pravilo ne primjenjuje.

Tako npr. riječ "rječnik" koju većina izgovara dugim slogom pravilno se piše s glasovnom skupinom /je/ - "rječnik". Isto tako, kod nekih riječi govori se i dugo i kratko, a piše se glasovna skupina /je/, kao kod riječi "bljesak", "cvjetnjak", "smješko", "snježni".Postoje i primjeri kod kojih razlika u slogu /ije/ ili /je/ znači razliku u značenju riječi.

Primjerice, "slijedeći" je glagolski prilog od glagola "slijediti", dok je "sljedeći" pridjev u značenju "koji je na redu".Kod iznimnih primjera poput blagdana Tijelova, tradicijski se piše s dugim slogom /ije/. Međutim, u pravilu se za imenicu srednjeg roda koja označava vrh glave, pravilno piše "tjeme", "tjemena", "tjemenu"... Naglašena je kratkosilaznim naglaskom.

Pridjev se pravilno piše "tjemenski", "tjemenska", "tjemensko".Ukratko, iako postoje dvojbe u pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/ u hrvatskom jeziku, pravilo je da se za imenicu srednjeg roda koja označava vrh glave, pravilno piše "tjeme", "tjemena", "tjemenu"... Pridjev se pravilno piše "tjemenski", "tjemenska", "tjemensko". Važno je pridržavati se pravila kako bi se izbjegle nejasnoće u značenju riječi.