Tko može otvoriti paušalni obrt
Paušalni obrt je najčešći oblik samozapošljavanja
Prvi put odlučujete "uzeti stvari u svoje ruke", jer vam je dojadilo životariti od ugovora do ugovora i želite "postati sam svoj gazda" i iskoristiti sve svoje talente i svoju volju za rad za vlastitu dobrobit. Ako se spremate na taj sudbonosni korak, onda trebate znati da je paušalni obrt najčešći oblik samozapošljavanja zato jer ga je najbrže i najlakše otvoriti i najednostavniji je i najjeftiniji za vođenje. Nakon što platite državi doprinose sva zarada je vaša.
Za paušalni obrt ne naplaćujete PDV, a sam paušalni porez možete plaćati godišnje, kvartalno ili u mjesečenim obrocima, a svim preostalim zarađenim novcem slobodno raspolažete bez obveze da na ikoji način pravdate podignute iznose novca. Samo otvaranje paušalnog počinje odabirom imena pod kojim ćete voditi svoj obrt, ime mora sadržavati opis djelatnosti i ime i prezime obrtnika, izborom djelatnosti, s tim da možete upisati više djelatnosti, ali jedna mora biti glavna i sjedišta odnosno adrese na koju ćete prijaviti svoju privatnu djelatnost.
Paušalni obrt je zapravo način oporezivanja
Trenutno postoje tri vrste obrta, slobodni obrt ne zahtijeva posebnu stručnu osposobljenost, vezani obrt je uvjetovan stručnim kvalifikacijama za obavljanje određene djelatnosti, a često i majstorskim ispitom i povlašteni obrt koji se može otvoriti samo uz povlastice dobivene od nekog ministarstva ili druge nadležne ustanove. Paušalni obrt je zapravo način oporezivanja, uvjetovan godišnjom zaradom koju država limitira. Ako vaša zarada prekorači zadani limit, automatski ulazite u sustav PDV-a, a vaš obrt prelazi i klasični oblik obrta.
Paušalni obrt također mora biti upisan u državni registar obrta i pri tom upisu dobiva svoj matični broj. Nakon upisa u državni regstar obrta uz potvrdu o tom upisu trebate dati izraditi svoj pečat koji treba sadržavati naziv obrta (tvrtke) i adresu sjedišta firme. S gotovim pečatom idete u banku otvoriti žiro račun vaše firme, a nakon toga morat svoj obrt prijaviti i u sustav mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, za prijavu također trebate žig i rješenje o početku rada vašeg obrta.
Za paušalni obrt morate ispuniti poreznu prijavu
Danas većinu obrazaca koje trebate pri registraciji paušalnog obrta možete skinuti online putem preko sustava e-građani u nadležnim institucijama. Za paušalni obrt morate ispuniti poreznu prijavu najkasnije za osam dana nakon početka rada vašeg obrta. Od plaćanja komorskog doprinosa većina paušalaca većina paušalaca je oslobođena prvu godinu poslovanja, ako se dogodi da vam ga ipak traže, možete napisati pismeni zahtjev obrtničkoj komori za oslobađanjem, pa će komora donijeti odluku o oslobađanju od plaćanja i obavijestiti poreznu upravu.
Za paušalni obrt morate voditi knjigu prometa, PO-SD obrazac, odluku o blagajničkom maksimumu, interni akt o fiskalizaciji i predavati svu propisanu dokumentaciju na vrijeme. Skoro sve ove korake možete obaviti online putem, ne treba vam početni kapital, registracija je besplatna, jedino izradu pečata morate platiti. Čini se predobro i početnici se mogu zanijeti, pa je red naglasiti da se mjesečna davanja i obveze moraju redovito podmirivati i ako ne vodite računa ili zapnete u poslovanju lako možete biti u problemu, jer cjelokupna vaša imovina je pokriće.
Tagovi: