Tko ne smije jesti rajčicu
Rajčica u prehrani
Rajčice su među najkorisnijim namirnicama za zdravlje jer su bogate vitaminima A, B6, C, K, kalijem, folnom kiselinom i likopenom, antioksidansom koji štiti tijelo od slobodnih radikala. Likopen u rajčicama čini kožu manje osjetljivom na oštećenja od UV svjetla, što je glavni uzrok preranog starenja kože. Jedenje jedne porcije rajčice dnevno štiti od visokog krvnog tlaka, moždanog udara i bolesti srca. Bogate nutrijentima, rajčice nude brojne zdravstvene dobrobiti ako se redovito koriste u prehrani. Bez obzira radi li se o svježoj salati, umaku ili juhi, rajčica će poboljšati okus svakog jela, ali i izvrsno blagodati za organizam. Glavne prednosti rajčice su što sadrže malo kalorija i izvrstan su izvor vlakana. Ove karakteristike čine ovu namirnicu idealnom za osjećaj sitosti i smanjenje gladi, što pomaže u procesu mršavljenja. Rajčice su odličan izvor kalija, minerala koji je neophodan za zdravlje srca i živčanog sustava. Ovaj mineral ima vrlo važnu ulogu u regulaciji krvnog tlaka i kontroli natrija u našem tijelu. Važno je naglasiti da je uključivanje rajčica u uravnoteženu prehranu neophodno kako bi se iskoristile dobrobiti.
Koje su prednosti jedenja rajčica
Poznato je da je rajčica izvrstan saveznik u očuvanju zdravlja očiju jer je izvor esencijalnih tvari, poput vitamina A, C i E, koji igraju važnu ulogu u zaštiti očiju od oštećenja izazvanih slobodnim radikalima. Ne treba zaboraviti da rajčica također smanjuje rizik od nekih očnih bolesti koje su povezane s procesom starenja. Rajčice pomažu u prirodnoj borbi tijela protiv nekoliko vrsta raka, poput raka grla, želuca, jajnika i grlića maternice. Istraživanja su pokazala da rajčice mogu spriječiti rak prostate zahvaljujući djelovanju antioksidansa likopena koji ima zaštitnu barijeru. Kod žena u menopauzi nedostatak likopena može biti povezan s osteoporozom. Stoga je konzumacija rajčice izvrstan način borbe protiv osteoporoze, budući da likopen utječe na poboljšanje koštane mase. Ako ste netko tko se nosi s blagom do umjerenom kroničnom boli, poput bolova u leđima i artritisa, onda rajčice mogu biti lijek. Naime, ovo povrće obiluje karotenoidima i bioflavonoidima, tvarima koje imaju protuupalna svojstva. Rajčice također pomažu u smanjenju rizika od dijabetesa jer sadrže mineral koji se zove krom. Vitamin K i kalcij u rajčici regeneriraju i jačaju kosti.
Kome se rajčica ne preporučuje
Svestranost rajčice vidimo kako u njenom karakterističnom sastavu tako i u mogućnosti korištenja u zdravoj prehrani. No, unatoč brojnim dobrobitima, često se postavlja pitanje tko ne smije jesti rajčicu? Kiseli okus ovog povrća ne čini ga prikladnim za osobe koje pate od gastritisa. Osobe koje imaju simptome gastroezofagealne refluksne bolesti ne bi trebale konzumirati rajčicu. Poznato je da rajčice sadrže histamin koji može dovesti do kožnih osipa ili alergija. Previše rajčica može dovesti do bubrežnih kamenaca. To se događa jer su rajčice bogate kalcijem i oksalatima, a ako je njihova prisutnost u organizmu velika, ne mogu se ukloniti, već se talože u bubrezima, što dovodi do stvaranja bubrežnih kamenaca. Zbog visoke kiselosti rajčica, u tim slučajevima može izazvati nelagodu i probavne smetnje, pa je potrebno izbjegavati njezinu konzumaciju u prehrani. Kako nije prikladna za svakoga jer može dovesti do drugih komplikacija, potrebno je posavjetovati se s nutricionistom o primjerenoj količini rajčice koju jesti svaki dan.
Tagovi: