Tko otkupljuje stari tekstil
Tko uopće otkupljuje stari tekstil?
Proizvodnja jedne jednostavne majice zahtijeva ogromne količine resursa i ostavlja ozbiljan ekološki otisak. Kako bi se dobila jedna majica, potrebno je potrošiti 2.700 litara pitke vode. Da stvari budu još gore, proces razgradnje majice u prirodi traje duže od pola stoljeća. Slična priča o neodgovornom odnosu prema tekstilu događa se i u Hrvatskoj, ali i diljem svijeta. Stari tekstil postaje sve veći problem. U Hrvatskoj u jednoj godini se baci preko 53 tisuće tona tekstilnog otpada. Većina tog otpada završi među miješanim komunalnim otpadom. Jedan dio završi u glomazni otpad, dok drugi dio završi u otpadne vode. Tek jedan malo dio je bio odvojen za sakupljanje otpadnog tekstila i obuće. To znači da se velika većina tekstilnog otpada ne koristi ponovno ili ne reciklira na odgovarajući način. No, dobra je vijest što postoje načini kako se stari tekstil može reciklirati i gdje se može odložiti, a da se pritom ne našteti okolišu.
Kako se reciklira stari tekstil?
Odjeću, obuću, posteljinu i ostale tekstilne artikle koji su još uvijek upotrebljivi možete donirati drugima. Organizacije poput Crvenog križa prikupljaju takav tekstil, naravno, pod uvjetom da je bez oštećenja i u dobrom stanju. Onda taj stari tekstil prosljeđuju onima koji su u potrebi, što je divno i korisno za zajednicu. Kada je u pitanju stari tekstil koji je previše iznošena ili oštećena, ne brinite. I nju možete donirati, ali ovoga puta za recikliranje. Koliko je to važno za zaštitu okoliša, dobro znaju u Socijalnoj zadruzi Humana Nova iz Čakovca. Već godinama se bave sakupljanjem tekstila i podižu svijest o štetnom utjecaju tekstilne industrije na okoliš. Njihove aktivnosti doprinose ekološkoj osviještenosti građanstva i potiču ljude na drugačiji odnos prema tekstilu i prelazak na održiviju modu. Recikliranje tekstila ima ključnu ulogu u smanjenju štetnog utjecaja tekstilne industrije na okoliš. Bojanje i završna obrada tekstila odgovorni su za čak 20 posto globalnog onečišćenja vode. Tekstil također doprinosi onečišćenju voda i povećanju emisije ugljičnog dioksida u atmosferi za više od 10 posto.
Gdje odnijeti stari tekstil?
Stari tekstil, kao što su odjeća, industrijski tekstil, kućanski tekstil i drugi slični proizvodi, osim onih od kože, tepiha, jastuka punjenih perjem, popluna i sličnih velikih tekstilnih proizvoda, imate nekoliko opcija. Jedna od njih je doniranje tih predmeta u sjedište zadruge Humana Nova u Čakovcu. Također, imate mogućnost ostavljanja svojih tekstilnih predmeta u jednom od njihovih kontejnera u Zagrebu, blizu lokacije Ikea-e. Zadruga Humana Nova također surađuje s komunalnim poduzećima u sjeverozapadnoj Hrvatskoj te omogućava predaju tekstilnih predmeta u njihovim reciklažnim dvorištima. Lokalno provode akcije sakupljanja tekstila u suradnji sa školama, a planiraju širiti ovaj model suradnje. Ako niste u mogućnosti donirati stari tekstil zadruzi Humana Nova ili predati ga u reciklažna dvorišta, postoji još jedna opcija. Možete ga odložiti u spremnike za tekstilni otpad koji se nalaze na javnim površinama te u reciklažnim dvorištima. Spremnici su namijenjeni za odlaganje odjeće, posteljine, ručnika, zavjesa, kapa, šešira, torbi, i ostalih tekstilnih proizvoda koji su postali nepotrebni. Jedna od inicijativa koja potiče na smanjenje bacanja odjeće je program trgovine H&M-a. Ova trgovina reciklira staru odjeću i pretvara je u novu, a kao nagradu za donaciju tekstila, dobijete kupon s 10 posto popusta. Kako biste smanjili količinu tekstilnog otpada, dobro je promijeniti kulturu kupovanja odjeće. Kupujte odjeću koja je izrađena od prirodnih i ekološki prihvatljivih materijala i ima dulji vijek trajanja.
Tagovi: