Tko su arbanasi

Tko su arbanasi

Tko su Arbanasi i od kuda potječu?

Arbanasi je stariji naziv koji se koristi za narod koji danas živi u Albaniji, dijelovima Crne Gore te Dalmacije, ali i u sjeverozapadnoj Grčkoj, južnom dijelu Italije, u Bugarskoj, Bosni i Hercegovini. Tko su Arbanasi i od kuda potječu? Arbanasi se u Hrvatskoj smatraju osobe koje imaju Albansko podrijetlo. Danas u Hrvatskoj postoji i istoimeno naselje koje se smjestilo u jugoistočnom dijelu na zadarskom poluotoku. Tko su Arbanasi? Povijest nas uči kako su se ovi doseljenici prvi puta naselili u Hrvatsku u počecima 18. stoljeća i to prema inicijativi barskog te zadarskog nadbiskupa Vicka Zmajevića.

Arbanasi koji su se doselili potječu iz područja koje se nalazi iznad Skadarskog jezera, i val selidbe vrši se u tri perioda, od 1726,1727 i 1733. godine. Zašto su se selili? Veliko iseljavanje naroda bio je tadašnji rezultat talijanske okupacije koja se odvijala između dva svjetska rata. Arbanasi su sa sobom donijeli u svoji autohtoni arbansko šestanski jezik, koji se opisuje kao svojevrsna mješavina gegijskog narječja, talijanskog i hrvatskog jezika.

Tko su Arbanasi i kada su se doselili na područje Hrvatske?

Takozvani Zadarski Arbanasi doselili su se iz svojeg rodnog zavičaja podno planine Rumije u Zadar 1726. godine. U počecima, Hrvati su ih gledali kao Jezerane, no u biti su Arbanasi bili gorštaci. Tko su Arbanasi? Vjeruje se kako je zasluga za doseljavanje Arbanasa u Zadar pripala tadašnjem nadbiskupu Zadra Vicku Zmajeviću koji je ovo doseljenje i potiho planirao. Naime, doseljenje je potaknuto i od strane tadašnje Mletačke Republike kako bi došlo do ponovnog oživljavanja Dalmacije, osobito zadarskog područja.

Prema predajama, Arbanasi dolaze iz regije Šestana, iz tri razna sela: Šestani, Briska i Livari Dobreci. Tko su Arbanasi? Prem spisima koji su sačuvani, prvi Arbanasi na našem području je obitelj i rodbina od 26 osoba. Prema informacijama, bježali su pred Turcima i 23. ožujka 1726. godine su stigli u Kaštel Lastu. Pretpostavlja se da je ostala skupina stigla u Zadar između 10. - 31. svibnja 1726. godine. Tadašnja Mletačka Republika je svim novim stanovnicima dodijelila i zemlju koja se nalazila na području današnjeg Zemunika. 1726. godine Ivan Grisogono koji je bio veleposjednik izbjeglicama daje zemlju kako bi se kreiralo njihovo naselje.

Tko su Arbanasi i kako oni žive danas?

Prije više od 300 godina, s područja oko Skadarskog jezera, u Hrvatsku su se doselili prvi Arbanasi. Njihovi potomci i dan danas žive u Zadru u njeguju svoji tradicionalni govor. Tko su Arbanasi i kako oni žive danas? Arbanasi se danas smatraju nacionalnom manjinom u Hrvatskoj, no oni su zadovoljni sa svojim životom. I dok mnogi još njeguju stare vrijednosti i kulture, mnogi su se isto tako u potpunosti prilagodili životu uz obalu. Tko su Arbanasi?

Mnogi od njih će reći kako su Hrvati i ništa drugo, dok će neki navesti kako su Hrvati s albanskom krvi. Neovisno o definiciji, riječ je o manjini koja je uspješno bila i ostala dio naše države. Njihov govor uspio se sačuvati neovisno o svim promjenama, stoga se danas u gradu Arbanasi može čuti i ovaj stariji jezik koji se tečno govori kod pojedinaca. Nažalost, ovaj jezik nije poznat i mlađim generacijama, stoga ih samo oko tristotinjak priča jezik.


Tagovi: