Tko su zaštićeni najmoprimci

Tko su zaštićeni najmoprimci

Zaštićeni najmoprimci i njihova prava

Zaštićeni najmoprimci opisuju se kao osobe koje su u doba prijašnjeg sistema ostvarile te dobile stanarska prava kako bi živjeli u stanovima ili kućama koja pripadaju u privatno vlasništvo. Od 2024. godine Ministarstvo graditeljstva pozvalo je sve takve najmoprimce te vlasnike stanova da se prijave u novi Registar stanova koji su u privatnom vlasništvu i u kojima žive zaštićeni najmoprimci. Na temelju dobivenih podataka iz navedenog Registra država će moći uspostaviti novi zakon koji će odgovarati svakoj strani. Prijave su se podnosile do 15.7.2024 godine. Smatra se kako bi novi zakon riješio postojeći problem između vlasnika stanova i zaštićenih najmoprimaca.

Kakve prednosti imaju navedene prijave? Prijavom se ostvaruju prava koja su određena na temelju zakona. Vlasnici nekretnine mogu ostvariti potpuni povrat svoje nekretnine u vlastiti posjed, ili isplatu najamnine u iznosima od 7,5 do 9,375 eura prema četvornom metru, kao i samu mogućnost prodaje vlastitog stana državi. Vlasnik također može zatražiti i zamjenu stana ili naknadu. Najmoprimci koji su zaštićeni u drugu ruku mogu steći prava vlasništva po povoljnijim uvjetima, mogućnost trajnog zbrinjavanja u stanu koji je vlasništvo države po cijeni od 2 eura prema četvornom metru.

Zaštićeni najmoprimci i stanovi

Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva te državne imovine navodi kako su do sada zaprimili oko 1400 zahtjeva za upis u registar stanova koji su u privatnom vlasništvu a u kojima žive navedeni zaštićeni najmoprimci. Javni poziv za upis u registar bio je raspisan u travnju 2024. godine, s namjenom da zaštićenim najmoprimcima ili isto tako zaštićenim podstanarima koji su stekli svoji status prema Zakonu o najmu stanova zaštite prava. Do sada je poznato pet programskih mjera koje bi mogle dodatno zaštititi najmoprimce u stanu privatnog vlasništva:

Nagodba strana, isplata iznosa koji se određuje prema zakonu i koji pripada zaštićenom najmoprimcu, useljenje zaštićenog najmoprimca u stan koji pripada u vlasništvo RH gdje se plaća minimalna najamnina, otkup stana od njegovog vlasnika ili ostanak u stanu, zamjena stanova. Sve ostale dodatne pogodnosti jasno su predviđene s Zakonom o subvenciji i odnose se na: Subvenciju najamnine u odabranom prijelaznom razdoblju, isplata manje i solidarne nakade, pomoć za preseljenje ako je riječ o ranjivoj skupini. Zaštićeni najmoprimci sve potrebne informacije mogu pronaći na internetu.

Zaštićeni najmoprimci i problemi

Zaštićeni najmoprimci bi prema novome zakonu po prvi puta, i to po povoljnim uvjetima mogli steći pravo vlasništva nad nekretninom u kojoj se nalaze. Zaštićeni najmoprimci koji su u privatnim stanovima svojevrsni su problem koji traje preko 70 godina. Potrebno je navesti kako se radi o osobama koje su dobile stanarsko pravo u stanovima koji su u privatnom vlasništvu, a ono je prestalo 1996 godine i tada je zamijenjeno s novouvedenim institutom koji se odnosi na zaštićeno najmoprimstvo.

Dilema o tome tko ima vlasničko pravo na stan traje godinama, i upravo tu nastaju svojevrsni problemi oko prodaje stanova. Europski sud za ljudska prava jasno je naveo kako se zakon provodi u korist vlasnika stana. Međutim, navedeni zakon ima sporne odredbe i one su ukinute prema odluci Ustavog suda. Prijedlog novog zakonskog rješenja prihvaćen je od strane Hrvatskog sabora 26. siječnja 2024. godine. Zakon koji se odnosi na navedenu temu može se pronaći na službenoj stranici Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.


Tagovi: