Tolura – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Tolura - djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Tolura je lijek za visoki krvni tlak

Ako jedan lijek pozitivno djeluje na hipertenziju, pomaže kod kardiovaskularne prevencije i kod dijabetesa tipa 1, to je velik raspon učinaka i vrlo poželjno djelovanje. Tolura je lijek za visoki krvni tlak, ali se daje i osobama koje su u opasnosti od srčanog ili moždanog udara i dijabetičarima kojima su evidentirana oštećenja organa od šećerne bolesti. U svim navedenim skupinama bolesnika se daje jedna tableta dnevno, jedino se kod bolesnika sa oštećenjima bubrega ide s najnižom dozom.

Bolesnicima sa teškim oštećenjima jetre tolura se ne preporučuje, bolesnicima na hemodijalizi se propisuje niža doza, a bolesnicima sa blažim oštećenjima bubrega ili jetre, kao ni kod starijih bolesnika doza se ne mora prilagođavati. Djeci i adolescentima mlađim od 18 godina ovaj lijek se ne preporučuje. Tijekom uzimanja lijeka treba redovito mjeriti krvni tlak, jer tako mjerite i učinak lijeka i znat ćete kada se vaš krvni tlak spusti na normalne vrijednosti što i želite postići liječenjem.

Tolura u interakciji s drugim lijekovima

Bolesnici koji uzimaju puno drugih lijekova za neke druge bolesti trebaju pažljivo pročitati uputu o lijeku, kontraindikacije i mjere opreza, a naročito odjeljak o drugim lijekovima koje uzimate uz ovaj lijek. Tolura u interakciji s drugim lijekovima može pojačati nuspojave lijeka, ako uzimate neke druge lijekove za snižavanje krvnog tlaka, naročito ako uzimate lijekove na bazi litija (antidepresivi), diuretike, antikoagulanse, nesteroidne protuupalne lijekove, imunosupresive, i antibiotik trimetropiv. I lijekovi bez recepta mogu djelovati na učinak ovog lijeka. Tolura se ne preporučuje dojiljama, a i u trudnoći je treba zamijeniti nekim drugim lijekom za snižavanje krvnog tlaka. Obziro da lijek sadrži laktozu i sorbitol, dijabetičari se trebaju posavjetovati sa svojim liječnikom prije nego počnu uzimati ovaj lijek. Lijek uzimajte po preporuci, samo jedna tableta dnevno u toku obroka ili nakon jela, ako zaboravite uzeti lijek, uzmite ga drugi dan, nikada ne uzimajte zbog zaborava dvostruku dozu, a ako se predozirate idite odmah u bolnicu, svako predoziranje može biti opasno.

Tolura i moguće nuspojave

Među najteže nuspojave na bilo koji lijek pa i ovaj spadaju moguće alergijske reakcije na neki od sastojaka lijeka. Tolura i moguće nuspojave u uputama o lijeku posebno ističu moguću sepsu, koja se često naziva i trovanje krvi što dovodi do teške infekcije cijelog organizma, praćene oticanjem kože i sluznice, no, na svu sreću ovakve reakcije na lijek su rijetke. Ako se ovakva reakcija dogodi, morate odmah u bolnicu jer sepsa može završiti smrtnim ishodom.

Tolura češće izaziva nizak tlak (kod kardio vaskularnih bolesnika), manje često se mogu pojaviti urogenitalne infekcije, infekcije gornjeg dišnog sustava nalik prehladi kao što su grlobolja, upala sinusa, anemija, porast kalija u krvi, porast kreatinina u krvi, poremećaji spavanja, otežano disanje, potištenost i depresija, vrtoglavica, nesvjestica, omaglica pri ustajanju, nadutost, povraćanje, bol u trbuhu, proljev, kožni osip, svrbež, pojačano znojenje, križobolja, boni grčevi u mišićima, bubrežni poremećaji, moguće zatajenje bubrega, bo u prsima i opća slabost cijelog tijela.


Tagovi: