Što su trombociti
Što su trombociti i koja je njihova funkcija?
Trombociti se mogu opisati kao stanice koje se nalaze u našoj krvi. Ove krvne pločice su karakteristične prema svojoj bezbojnosti i građi bez jezgre, zato se ponekad nazivaju i krvna tjelešca. Kako nastaju? Trombociti se stvaraju u samoj koštanoj moždini uslijed raspada većih stanica ili megakariocita. Upravo radi navedenog, ove krvne pločice nemaju dug život, već su prisutne u tijelu i obnavljaju se svakih 4 do 8 dana. Koja je njihova funkcija u našem organizmu? Ove stanice su iznimno važne za proces zgrušavanje krvi u našim tijelima.
Kada ne bi imali trombocite, krvarenje bi bilo puno obilnije, što znači da bi izgubili više krvnih stanica i doveli se u potencijalno smrtnu opasnost. Kada nastane krvarenje, ove krvne pločice hrle na mjesto ozljede i mehanizmom stvaraju "čep" kako bi se ono zaustavilo. Najprije se pričvršćuju na mjesto ozljede, a ukoliko je potrebna dodatna pomoć, oni šalju signale za višak trombocita kako bi nastao ugrušak. Skup trombocita će zaustaviti krvarenje, što znači stvaranje kraste koja sprječava mogući ulazak bakterija.
Trombociti i njihova uloga u očuvanju zdravlja
Protein fibrin je glavni sastojak trombocita. Upravo radi njega se formira krasta sprječava daljnje širenje i krvarenje rane. Koliko su trombociti važni za naša zdravlje? Veoma. Bez njih ne bi mogli zaustaviti krvarenje na prirodan način. Da li oni mogu uzrokovati određena stanja ili oboljenja u organizmu? Mogući je poremećaj u broju trombocita. Ovo stanje nazivamo trombocitopenija i iznimno je opasno radi nemogućnosti stvaranje novih trombocita koji će se zaustavljati sva moguća krvarenja u organizmu.
Dolazi u blažem ili težem obliku, i neovisno o uzroku nastanka - ono zahtjeva stručno mišljenje i liječnički pristup. Moguć je nastanak i trombocitoze, stanja kada u krvi imamo preveliku količinu trombocita. Ovdje trombociti mogu uzrokovati stvaranje kobnih ugrušaka koji mogu putovati po tijelu i uzrokovati razna stanja. Kako prepoznati neke opće simptome kada nastanu poremećaji vezani za broj trombocita? Krvarenja su prvi znak. Krvarenje desni, krvarenje u stolici, krvarenje u urinu. Žene također mogu primijetiti obilniju mjesečnicu i obilnija krvarenja iz nosa.
Trombociti i opći simptomi poremećaja trombocita
Koža će nam dati dokaz kako postoji neka unutarnja promjena vezana za broj trombocita (smanjenje ili povećanje). Česta iznenadna krvarenja mogu biti alarmantan znak, osobito ako osoba do sada nije doživjela krvarenja iz desni, nosa, stolice ili urina. Kada su trombociti smanjeni ili povećani, tijelo šalje određene signale, simptome. Mogu se pojaviti crvene mrlje na potkoljenicama, malene kvrge, ozljede, čak i manji ubodi uzrokuju nastanak povećih modrica. Što je broj trombocita manji, to su simptomi veći.
Kako bi se utvrdila pravilna dijagnoza, potrebno je posjetiti obiteljskog liječnika koji će utvrditi pravilnu dijagnozu putem krvnih testova (kompletne krvne slike). Krvna slika će dati uvid u stanje i broj trombocita. Što učiniti ako su trombociti povećani ili smanjeni? U slučaju da omjer trombocita nije najbolji, tada će osoba zaprimiti određenu terapiju koja može pomoći u povećanju ili smanjenju broja trombocita. Često se preporučuju i promjene u životnim navikama, osobito kod ljudi koji imaju nezdrave navike (ispijanje alkohola i pušenje).
Tagovi: