Ucjenjivač ili ucjenjivać?

Ucjenjivač ili ucjenjivać?

Ucjenjivanje je teško kazneno djelo koje se sastoji u tome da se nekoga prisiljava na nešto primjenom sile, prijetnjama, lažima ili nekim drugim sredstvima. Osoba koja to radi naziva se ucjenjivač, a to je vrlo ozbiljno kazneno djelo koje se kažnjava zatvorskom kaznom. Međutim, često se javljaju dvojbe u pisanju između glasovnih skupina /č/ i /ć/ u hrvatskom jeziku pa se postavlja pitanje kako se pravilno piše - ucjenjivać ili ucjenjivač?Pravilno je pisati ucjenjivač.

To je muški rod imenice kojom se označava onaj koji ucjenjuje. Naglašena je kratkouzlaznim naglaskom, što znači da se naglasak nalazi na posljednjem slogu. Ucjenjivač se može odnositi na osobu koja vrši ucjenu bilo kojim sredstvima, bilo da se radi o prijetnjama, iznudi novca ili nečega drugoga.Ucjenjivanje je jedan od najtežih oblika nasilja i vrlo je rašireno u suvremenom društvu.

Ucjenjivači imaju različite motive, a najčešće su to novac ili neka druga materijalna dobit, ali mogu biti i osveta, ljubomora ili čak psihološki poremećaji. Ucjenjivanje je vrlo opasno i zastrašujuće iskustvo za žrtvu te može imati trajne posljedice na njezinu psihu.Zakonodavstvo je jasno u pogledu sankcija za ucjenjivanje. Kazna za to djelo se kreće od novčanih kazni do zatvorske kazne, a ovisi o težini djela koje je učinjeno.

Osim toga, mogu se primijeniti i dodatne mjere poput zabrane približavanja žrtvi ili zabrane korištenja određenih sredstava komunikacije.Ucjenjivanje je ozbiljno kazneno djelo koje nije samo društveno neprihvatljivo, već ima i velike posljedice na život i zdravlje žrtve. Stoga je važno da se žrtve ohrabre da prijave takve slučajeve policiji te da se poduzmu odgovarajuće mjere kako bi se smanjio broj ovakvih djela. Ako primijetite da netko vrši ucjenu, nemojte oklijevati nego odmah prijavite policiji kako bi se spriječila šteta i kaznio počinitelj.