Što je ultrazvuk
Što je ultrazvuk
Ultrazvuk je neinvazivna dijagnostička metoda koja koristi ultrazvučne valove visoke frekvencije za pregled unutarnjih organa u ljudskom tijelu. Ova metoda je vrlo poznata i bezopasna, bez rizika za pacijenta. Koristi se već dugi niz godina, što pomaže u istraživanju unutrašnjosti tijela u stvarnom vremenu. Organi i strukture u tijelu ispituju se pomoću zvučnih valova koje emitira uređaj na frekvenciji koja se prevodi u sliku. Ultrazvučni valovi koji se koriste tijekom ultrazvučnog pregleda pripadaju visokim zvučnim frekvencijama, koje ljudsko uho ne čuje. Pregled može trajati od 10 do 30 minuta, a obavlja ga liječnik specijalist. Ovisno o području koje se pregledava dijagnoza se postavlja uz pomoć gela koji je u kontaktu s područjem koje se pregledava što omogućuje bezbolan prijenos ultrazvučnih valova. Na taj način liječnik pomoću slika procjenjuje stanje organa pacijenta ili područja gdje postoje tegobe. Ultrazvuk se često koristi za praćenje trudnoće, od razdoblja prenatalne skrbi. Vrlo je praktičan i pristupačan, zbog čega se koristi u dijagnostici i praćenju različitih stanja pacijenata.
Zašto se radi ultrazvuk
U većini slučajeva ultrazvuk se koristi u istraživanju bolesti organa i struktura trbušne šupljine, kao što su bubrezi, jetra, gušterača, slezena, žučni mjehur. Među najčešćim razlozima za korištenje ultrazvučnog pregleda abdomena su: pronalaženje uzroka boli (upala slijepog crijeva, žučni i bubrežni kamenci); provjera abnormalnosti trbušnih organa (tumora) i promjena u sastavu tkiva. Osim toga, koristi se za prenatalnu njegu trudnica i za procjenu struktura kao što su štitnjača i dojke. Također postoji mogućnost analize oštećenja uzrokovanih erozijom mekih tkiva (ligamenata i hrskavice). Ultrazvuk se može izvoditi u bolnicama i laboratorijima. Zahvat se provodi tako da se pacijent postavi u ležeći položaj, nakon čega liječnik nanosi sloj gela na područje tijela koje se pregledava. Tijekom pregleda koristi se sonda koja klizi preko sloja gela i područja koje se ispituje, a slike na ekranu procjenjuje liječnik. Na kraju pregleda gel se uklanja papirnatim ručnikom i pacijent se može vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima.
Kako se pripremiti za ultrazvuk
Nakon što vas liječnik uputi na ultrazvuk, može zatražiti da se pridržavate određenih uputa kako biste izvukli maksimalnu korist od cijelog postupka pregleda. Stoga, ovisno o području koje se skenira, potrebno je slijediti prikazane postupke. Za izvođenje većine slikovnih testova pacijent mora ostati u određenom položaju kako bi uređaj snimio slike. Važno je da dio tijela koji se pregledava bude bez odjeće. Prilikom ultrazvučnih pregleda probavnog sustava (jetre i žučnog mjehura) nekoliko sati prije ne smijete ništa jesti niti piti. U slučaju ultrazvučnog postupka koji se radi zbog ginekološke bolesti, prije pregleda treba piti puno vode. Ultrazvuk se može raditi na gotovo svim dijelovima tijela i indiciran je za pacijente bilo koje dobi. Važno je naglasiti da je pregled bezbolan i ne izaziva nikakve neugodnosti niti nuspojave. Periodični pregledi vrlo su važni za prevenciju bolesti i ranu dijagnozu. Uz dokazanu učinkovitost, ova vrsta pregleda ističe se sigurnošću koju pruža pacijentima.
Tagovi: