Uračunljivost ili uraćunljivost?

Uračunljivost ili uraćunljivost?

Uračunljivost ili uraćunljivost, to je pitanje koje se često postavlja u hrvatskom jeziku. Ova riječ označava sposobnost nečega da bude uzeto u obzir, da se uračuna u neki proces ili kalkulaciju.

Budući da dolazi od glagola uračunati, naglašena je kratkouzlaznim naglaskom i pripada ženskom rodu.No, zašto se javljaju dvojbe u pisanju između glasova /č/ i /ć/? Razlog leži u činjenici da su ova dva glasa vrlo slična i da se često izgovaraju isto ili slično. Ipak, postoje pravila koja nam pomažu da ispravno napišemo riječ.U hrvatskom jeziku, glas /č/ piše se ispred samoglasnika e, i, ije, te ispred suglasnika c, č, dž, j, l, lj, n, nj, r, s, š, z i ž. Primjeri: č eka, č ita, č ija, č ijašnji, č irilica, č ašica, č angora, č ipka, č ejka, č etverac, č eljad, č etvero, č etnica, č etvrtaš.Glas /ć/ piše se ispred samoglasnika a, i, u, te ispred suglasnika k, p, t.

Primjeri: ć upati, ć aknuti, ć avić, ć irilica, ć irilski, ć osava, ć orav, ć anj, ć osak, ć uprija, ć upuriti.S obzirom na navedena pravila, pravilno je pisati uračunljivost s glasom /č/. To znači da se ova riječ piše s č-om, jer se glagol uračunati sastoji od glasa /č/ ispred suglasnika n.

Stoga, pravilno je pisati uračunljivost, uračunljivošću, uračunljivostima i slično.U hrvatskom jeziku postoje mnoga pravila koja nam pomažu u ispravnom pisanju riječi. No, kao što smo vidjeli, postoje i iznimke i situacije u kojima se pojavljuju dvojbe. U takvim slučajevima uvijek je najbolje provjeriti pravopisna pravila ili se posavjetovati s jezičnim stručnjakom. Na taj način možemo biti sigurni da ćemo ispravno napisati riječ i izbjeći moguće pravopisne greške.