Urasli nokti na nozi – Kako ublažiti bol i spriječiti ponovno pojavljivanje
Zbog čega su urasli nokti na nozi česta pojava
Urasli nokti na nozi ili onihokriptoza je stanje koje može otežati hodanje ili stajanje. Najčešće zahvaća nožni palac i razvija se kada kut nokta uraste u kožu. Rezanje nokta na kratko ili s linijom krvarenja remeti njegov prirodni oblik, uzrokujući njegovo urastanje ispod kože uzrokujući crvenilo, promjenu boje, gnoj, oteklinu, bol ili infekciju. Iako urasli nokti nisu opasni, rizik je veći kod osoba s lošom cirkulacijom, dijabetesom, oštećenjem živaca u stopalu i reumatskim bolestima. Povećan rizik od urastanja nokta imaju mladi ljudi i starije osobe s određenim zdravstvenim problemima. Osim nepravilnog rezanja noktiju, sljedeće situacije mogu dovesti do urastanja noktiju: gljivične infekcije, nošenje tijesne obuće, nebriga za nokte, bavljenje sportskim aktivnostima poput nogometa, posljedice određenih bolesti jetre ili bubrega, nedostatak željeza, osjetljivost do promjena u strukturi noktiju kod adolescenata. Urasli nokti na nozi mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija, čineći ovaj problem mnogo težim za liječenje. Zato je važno na vrijeme prepoznati urasli nokat i poduzeti potrebne mjere za ublažavanje tegoba.
Kako se liječe urasli nokti na nozi
Za blage slučajeve uraslog nokta postoje određeni tretmani koji se mogu provesti kod kuće. Ako nemate infekciju ili bilo koje od gore navedenih zdravstvenih stanja, stavite stopalo u mlaku vodu i masirajte dio pregiba nokta kako biste smanjili upalu. Održavajte pravilnu higijenu stopala. Redovito perite stopala mlakom vodom i neutralnim sapunom, a zatim ih dobro osušite. Koristite hidratantnu kremu kako biste spriječili oštećenje noktiju i kože. Svakodnevno provjeravajte stopala i nokte na znakove infekcije. Ali kućno liječenje se ne preporučuje ako se sumnja na infekciju ili ako osoba ima dijabetes i oštećenje živaca u stopalu. Ukoliko već postoje urasli nokti na nozi, upale i infekcije, potrebno je javiti se liječniku specijalistu koji će na temelju sljedećih simptoma postaviti dijagnozu. Prvo se pregledava urasla koža nokta da se vidi je li koža natečena, crvena i osjetljiva. U slučaju sumnje da je urastao nokat inficiran, uzima se uzorak za utvrđivanje infekcije. Metode liječenja uključuju djelomično uklanjanje nokta, okolnog tkiva i primjenu antibiotika. Ako se urasli nokti na nozi ne liječe, infekcija može napredovati i dovesti do infekcije limfnih žila, infekcije kostiju, otvorenih rana, sepse i nekroze.
Urasli nokti na nozi - kako spriječiti ponovno pojavljivanje
Kako ublažiti bol i spriječiti ponovnu pojavu uraslog nokta? Iako u početku urasli nokti na nozi nisu ozbiljno stanje, ako se simptomi ne liječe na vrijeme, posljedice mogu biti ozbiljne za osobu. Jedna od najučinkovitijih metoda je prevencija, odnosno redovita njega stopala i noktiju. Higijenske mjere posebno su važne za osobe s dijabetesom jer su sklonije infekcijama. Rezanje noktiju mora slijediti njihov prirodan oblik, bez pretjeranog rezanja nokta ili ostavljanja oštrih rubova. Koristite dezinficiranu grickalicu za nokte. Preporuča se rezanje noktiju nakon kupanja kada su mekši, dok se kutovi mogu isturpijati mekom turpijom. Uvijek nosite adekvatnu obuću koja je udobna i ne steže prste. Izbjegavajte nošenje tijesne obuće koja može potaknuti infekciju. Nosite pamučne čarape koje propuštaju zrak i upijaju znoj. S druge strane, treba naglasiti da široke cipele mogu stvarati veći pritisak na nožne prste, pogotovo pri trčanju. Ako su urasli nokti na nozi čest problem, važno ih je pravilno njegovati, održavati zdravu tjelesnu težinu i redovito pratiti svoje zdravlje.
Tagovi: