Što je urologija
Urologija je grana medicine za urogenitalno zdravlje
Razvoj urologije vuče svoje korijene još iz antike, jer su već tada prema zapisima postojali stručnjaci koji su uspješno vadili mokraćne kamence. Urologija je grana medicine koja se bavi urogenitalnim zdravljem djece i odraslih, muškaraca i žena. Primarno je to kirurška grana medicine iako se bavi svim urološkim smetnjama od banalnih cistitisa, preko uvođenja katetera do, operacija kamenaca, prostate, testisa, mjehura, mokraćovoda, i spolnih bolesti, s tim da se za spolno zdravlje žena brine ginekologija.
Urologija se bavi infekcijama mokraćnog mjehura, mokraćnih i bubrežnih puteva, prostate, testisa, kamencima u bubrezima i mokraćovodima, erektilnim disfunkcijama, muškom neplodnošću, spolnim bolestima i muškom sterilizacijom. Zbog učestalog raka prostate, a i zbog drugih uroloških problema često surađuje sa onkologijom, andrologijom, nefrologijom, ginekologijom, neurologijom i kirurgijom. Urološke pretrage urina, često i krvi su uz fizikalni pregled i opis tegoba prvi korak u postavljanju prave dijagnoze, no, mnogo puta je potrebno učiniti mnogo dodatnih pretraga za točnu dijagnozu.
Urologija se dijeli u nekoliko grana
Kao najstarija grana medicine koja je koristila kateter (od bronce) u starom Egiptu oko 1000 prije naše ere, u staroj Grčkoj je Hipokrat već opisao i klasificirao sve urinarne probleme, u arapskoj medicini su korišteni kožni kateteri, ipak su temelji današnje urologije postavljeni u srednjem vijeku. Pa ipak, ta grana medicine se još uvijek smatra mladom i novom i tek u našem vremenu se urologija dijeli u nekoliko grana, a podjele su iz spolnih i dobnih razloga.
I neke druge bolesti koje koje utječu na urološke tegobe su utjecale na to specijalizirano grananje urologije. Neurourologija se bavi upravo takvim smetnjama koje utječu na urodinamiku bolesnika, kao što je na primjer epilepsija. Ginekologija se bavi ženskim urološkim problemima i spolnim bolestima, andrologija se bavi muškim urološkim problemima, spolnim bolestima i erektilnim disfunkcijama. Onkološka urologija prati urološke probleme kod oboljelih od raka prostate, mjehura, bubrega i urinarnih puteva, a područje pedijatrijske urologije su urološke tegobe male djece.
Urologija se služi različitim dijagnostičkim metodama
Ukoliko opis tegoba, fizikalni pregled i laboratorijski nalazi krvi i urina ne daju jasnu sliku uroloških problema, možda ćete trebati napraviti i neke druge pretrage. Moderna urologija se služi različitim dijagnostičkim metodama, a radiološka snimanja sa kontrastnim sredstvima (urografija) je samo jedna od njih. Možda je najbezbolnije ultrazvučno snimanje urotrakta, bez obzira koje tegobe vas muče, to je bezbolan, neinvazivan pregled koji daje prilično dobru sliku vašeg urogenitalnog sustava, a jedina priprema je popiti 1,5 litru vode.
Urologija i probleme sa prostatom prvo pregledava fizikalno, rektalnimputem (kroz debelo crijevo), a nakon toga vam može biti predložen i ultrazvučni pregled prostate. Ultrazvučni color doppler se koristi za snimanje bubrežnih puteva, ali i za snimanje testisa i skrotuma, kod raznih tegoba, a naročito se koristi kod obrade muške neplodnosti. Urolog može zatražiti tumorske markere prostate, kod uvećane prostate i sumnje na rak prostate. Bris uretre otkriva vrstu infekcije kod muškaraca, kod žena se za to uzima papa test.
Tagovi: