Uslijediti ili usljediti?

Uslijediti ili usljediti?

Pisanje glasovnih skupina /ije/ i /je/ predstavlja poteškoću mnogim govornicima hrvatskog jezika. Pravilo je da se piše /ije/ kod dugih slogova, poput bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr.

Dok se glasovna skupina /je/ piše kod kratkih slogova, poput čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr. Međutim, postoje i iznimke poput riječi rječnik, koja se izgovara dugim slogom, ali se pravilno piše s glasovnom skupinom /je/.Također, postoje i riječi kod kojih se govori i dugim i kratkim slogom, a pišu se s glasovnom skupinom /je/, poput bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni.

Kod nekih riječi razlika u slogu /ije/ ili /je/ može značiti i razliku u značenju riječi, kao kod primjera slijedeći (glagolski prilog, glagol slijediti) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).U hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagol uslijediti, uslijedio, uslijedila, uslijedili, uslijedilo, uslijedi, uslijedimo, uslijedite, uslijedivši.

Ovaj glagol znači nastati ili pojaviti se poslije nečega, a naglašen je dugouzlaznim naglaskom. Primjeri u kojima se koristi ovaj glagol su: "Nije imao pojma kakva oluja će uslijediti nakon njegova nepromišljenog poteza", "Ono što je uslijedilo poslije nije nitko očekivao", "Što je uslijedilo nakon tih nesretnih događaja Drugog svjetskog rata?" i "Nije znaš što će uslijediti nakon što oduzme komad zemlje starom seljaku".Ukratko, iako postoje iznimke, u hrvatskom jeziku pravilo je da se piše /ije/ kod dugih slogova, a /je/ kod kratkih slogova. Kod nekih riječi razlika u slogu može značiti razliku u značenju, a glagol uslijediti se pravilno piše s dugouzlaznim naglaskom.