Uštedjeti ili uštedijeti?

Uštedjeti ili uštedijeti?

U hrvatskom jeziku postoji mnogo primjera u kojima se dvoji o pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/. Dok neki govornici imaju lakoću u pisanju takvih riječi, drugi se suočavaju s poteškoćama.

U pravilu, glasovna skupina /ije/ se piše kod riječi u kojima je izgovor sloga dug, dok se glasovna skupina /je/ piše kod riječi u kojima je izgovor sloga kratak. Međutim, postoje mnoge iznimke koje otežavaju ovaj proces.Primjerice, riječ "rječnik" većina ljudi izgovara dugim slogom, ali se pravilno piše s glasovnom skupinom /je/. Također, kod nekih riječi govori se i dugim i kratkim slogom, ali se pisanje vrši s glasovnom skupinom /je/.

U nekim slučajevima, razlika u slogu /ije/ ili /je/ može značiti i razliku u značenju riječi, kao što je primjer "slijedeći" (glagolski prilog) i "sljedeći" (pridjev u značenju koji je na redu).Kada je riječ o glagolu koji znači ostvariti neku uštedu, sačuvati novac, pravilno se piše "uštedjeti". Naglašen je dugouzlaznim naglaskom, a prezenti glagola su: uštedim, uštediš, uštedi, uštedimo, uštedite, uštede.

Glagolski pridjev radni u muškom rodu jednine glasi "uštedio", a u ostalim licima – "uštedjela", "uštedjelo", "uštedjeli", "uštedjele", "uštedjela". Imenica se pravilno piše "ušteđevina".Primjeri upotrebe ovog glagola su brojni. Na primjer, s ovom plaćom koju imam ne mogu ništa uštedjeti, uštedjela je dovoljno novca da si kupi novi automobil i plati kratko ljetovanje, nije uspio uštedjeti dovoljno novca za veliko vjenčanje s glamuroznom ceremonijom, želiš li uštedjeti dovoljno novca za stan, morat ćeš naći bolje plaćen posao.Ukratko, pravilno se piše glagol "uštedjeti" u hrvatskom standardnom jeziku. Međutim, treba biti pažljiv u pisanju prezenta i glagolskog pridjeva radnog, jer postoje mnoge iznimke koje mogu otežati ovaj proces.