Varaždin što vidjeti

Varaždin što vidjeti

Cijeli Varaždin je jedan veliki barokni spomenik

Ne znaju se sve činjenice o nastanku ovog nevelikog, ali šarmantnog grada na sjeveru Hrvatske, ali se zna da ga njegovi građani s ljubavlju čuvaju i njeguju njegov šarm. Cijeli Varaždin je jedan veliki barokni spomenik sa svim svojim očuvanim dvorcima i palačama, kultnim kavanama i slastičarnicama, Varaždinskom gardom, varaždinskim zvonicima, nadaleko poznatom Varaždinskom groblju i Špancirfestom koji se tradicionalno održava svake godine krajem kolovoza. Prvo spominjanje Varaždina je u spisu kralja Bele III 1181 godine.

Poveljom iz 1209 godine Varaždin dobiva status slobodnog kraljevskog grada kao prvi grad u granicama tadašnje Hrvatske po kojoj građani imaju pravo sami slobodno birati suca i ne moraju plaćati porez. Jezgra grada je Stari grad koji je bio feudalna utvrda od 14 - 19 stoljeća i tek je od 1925 godine u vlasništvu grada Varaždina koji je izrastao oko te jezgre. Danas je tu smješten Muzej grada Varaždina, okružen sa palačama Patačić, Keglević, Erdedi, Tommasi, Drašković, Herczer, Nitzky, Oršić, Prassinsky i Zakmardy.

Varaždin i iskopine rimskog termalnog kupališta

Varaždinske turističke ture uključuju i obilazak Varaždinskih toplica i areheoloških iskopina na tom području, kao i obilazak Dvorca Trakošćan iz 13 stoljeća, na jezeru, okruženog šumom. U Vinici treba prošetati arboretumom Opeka, otići u Lepoglavu radi lepoglavske čike. Varaždin i iskopine rimskog termalnog kupališta na mjestu današnjih Varaždinskih toplica svjedoče da su se rimske terme i prije 2 000 godina koristile kao lječilište i oporavilište rimskih vojnika. U samom Varaždinu svakako treba vidjeti Gradsku vijećnicu.

Ako imate vremena svakako se popnite na Ivančicu i pogledajte divnu panoramu sa nekog od vidikovaca pod sobom. Obiđite svakako Varaždinsko groblje koje je zbog posebne parkovne arhitekture proglašeno najljepšim grobljem u Evropi i Hrvatskoj i zbilja posebnog i brižnog uređenja. Varaždin ima mnogo crkava i crkvica od varaždinske katedrale na dalje, zato ga i zovu gradom zvonika, a proštenište i crkva Predragocjene Krvi Kristove imaju Križni put na otvorenom izrađen u mozaik maniri od murano stakla.

Varaždin je poseban i raskošan na svakom koraku

Stara varaždinska gradska vijećnica ima istu namjenu od 1523 godine i po tome spada među najstarije takve građevine u cijeloj Evropi. Varaždin je poseban i raskošan na svakom koraku, nakon velikog požara 1793 godine vijećnica je obnovljena u neoklasicističkom stilu a na njoj grb grada s likom anđela, zbog čega ga nazivaju i gradom Anđela. Renesansna Kula s lančanim mostom iz 16 stoljeća je raritet, nekada se zvala i kula stražarnica i potpuno je očuvana.

Lisakova kula iz 16 stoljeća je dio gradskih vrata, zapravo preostali dio obrambenog sustava Starog grada. No, uz starine Varaždin će vas i nahraniti tradicionalnim varaždinskim jelima, mlincima, štruklima, varaždinskim klipičima, zlevankom, varaždinskom tortom, a kod Grofice Marice ćete popiti najbolju kavu uz najbolje kolače. Varaždinska prehrana je mješavina domaćih tradicionalnih jela sa austrijskim i mađarskim utjecajima, mnoga jela uključuju uz puno mesa, pšenično ili kukuruzno brašno, štrukli su s nadjevom od sira i vrhnja, a zlevanka može biti također s raznim nadjevima.


Tagovi: