Viječati ili vijećati?

Viječati ili vijećati?

U hrvatskom jeziku često postoje dvojbe u pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/. Dok neki govornici imaju lakoću u pisanju takvih primjera, drugima to predstavlja veliku poteškoću.

U pravilu, ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/, dok se glasovna skupina /je/ piše ako je izgovor sloga kratak. Međutim, postoje određene iznimke u kojima se riječi pišu suprotno od ovih pravila.Primjerice, riječ "rječnik" govori se dugim slogom, ali se pravilno piše s glasovnom skupinom /je/. Kod nekih riječi govori se i dugim i kratkim slogom, ali se pisanje vrši s glasovnom skupinom /je/.

Postoje i iznimni primjeri poput blagdana Tijelova, koji se piše s dugim slogom /ije/ iz tradicijskih razloga.Razlika u slogu /ije/ ili /je/ može čak značiti i razliku u značenju riječi. Primjerice, kod riječi "slijedeći" radi se o glagolskom prilogu, dok se kod riječi "sljedeći" radi o pridjevu koji znači "koji je na redu".Jedan od primjera u kojem se javlja dvojba u pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/ je glagol "vijećati".

Ovaj glagol znači održavati neko vijeće ili raspravljati o nečemu. Naglašen je dugouzlaznim naglaskom. U hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše vijećati, vijećam, vijećaš, vijeća, vijećaju, vijećali, vijećale, vijećalo, vijećali smo, vijećale ste, vijećali su...Primjeri primjene ovog glagola u rečenicama su: "Vijećali su satima kako bi mogli izaći pred medije s nekim odgovorima", "Vijećalo se o tome treba li deložirati neprijavljene doseljenike iz gradskih prostora", "Vijećali smo satima, ali nikakvog rješenja nije bilo na vidiku" i "Vijećalo se o svim krucijalnim gradskim problemima".U zaključku, dvojbe u pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/ su česte u hrvatskom jeziku, ali pravilno se piše glagol vijećati s glasovnom skupinom /ije/. Važno je pridržavati se pravila pisanja kako bi se izbjegle pogreške i nejasnoće u komunikaciji.