Vijećnik ili vjećnik?

Vijećnik ili vjećnik?

U hrvatskom jeziku postoji dvojba oko pisanja glasovnih skupina /ije/ i /je/. Pravilo je da se ako je izgovor sloga dug, piše se /ije/, a ako je izgovor sloga kratak, piše se /je/. Međutim, postoje i iznimke poput riječi ‘rječnik’ koju većina stanovnika izgovara dugo, a pravilno se piše oblik s /je/: rječnik.

Kod nekih riječi govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/.Imenica vijećnik dolazi od druge imenice, vijeće, i naglašena je dugosilaznim naglaskom. Pravilno se piše vijećnik, vijećnika, vijećniku, vijećnikom, vijećnici, vijećnicima.

Imenica ženskog roda pravilno se piše vijećnica, a imenica srednjeg roda vijeće, vijeća, vijeću, vijećem.Postoje i primjeri gdje razlika u slogu /ije/ ili /je/ znači i razliku u značenju riječi. Kod primjera: slijedeći (glagolski prilog, glagol slijediti) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).

U primjerima se može vidjeti kako se riječ vijećnik koristi u političkom kontekstu, gdje se odnosi na člana vijeća. Primjeri su: upoznala sam gradskog vijećnika, vijećnici su trenutno bili na stanci za kavu, moj bivši muž sad je postao vijećnik u općinskom vijeću.U zaključku, pravilno se piše imenica muškog roda vijećnik, vijećnika, vijećniku, vijećnikom, vijećnici, vijećnicima. Važno je poznavati pravila pisanja glasovnih skupina /ije/ i /je/ kako bi se pravilno pisale riječi i izbjegle pogreške.