Vijek ili vjek?

Vijek ili vjek?

U hrvatskom jeziku postoje mnogobrojni primjeri gdje se govornici dvoje o pravilnom pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/. Dok neki ljudi tvrde da im pisanje takvih dvojbenih primjera ide od ruke, drugima to predstavlja veliku poteškoću. U pravilu, ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/, dok se glasovna skupina /je/ piše ako je izgovor sloga kratak.

Primjeri riječi koje se pišu s /ije/ su bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr. S druge strane, primjeri riječi koje se pišu s /je/ su čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr.Unatoč tome, postoje i iznimke. Primjerice, riječ "rječnik" se pravilno piše s glasovnom skupinom /je/, iako je njezin izgovor dug.

Kod nekih riječi, poput bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni, govori se i dugo i kratko, ali se pisanje vrši s glasovnom skupinom /je/. Postoje i iznimni primjeri, poput blagdana Tijelova, koji se iz tradicijskih razloga piše s dugim slogom /ije/.Kod nekih primjera, razlika u slogu /ije/ ili /je/ čak znači i razliku u značenju riječi.

Primjerice, "slijedeći" je glagolski prilog, dok je "sljedeći" pridjev u značenju koji je na redu.Imenica "vijek" dolazi od praslavenskog i staroslavenskog věkъ. Naglašena je dugosilaznim naglaskom i pravilno se piše vijek, vijeka, vijeku, vijekom, ali se ije pokraćuje u je u množini – vjekovi, vjekovima, vjekova.U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica muškog roda vijek, vijeka vijeku, vijekom. Potrebno je imati na umu da postoje iznimke i da razlika u pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/ može značiti razliku u značenju riječi. Važno je poznavati pravila pisanja i koristiti ih u skladu s pravopisom.