Što je virusni hepatitis

Što je virusni hepatitis

Virusni hepatitis - upalna bolest jetre, jednog od najvažnijih organa u tijelu

Virusni hepatitis je upalna bolest jetre koju uzrokuju različiti virusi. To je stanje u kojem jetra postaje upaljena zbog virusa koji ulazi u tijelo. Simptomi virusnog hepatitisa mogu uključivati ​​umor, gubitak apetita, mučninu, bol u trbuhu i žuticu. Postoje pet glavnih vrsta virusnog hepatitisa: A, B, C, D i E. Svaka vrsta virusnog hepatitisa se razlikuje u načinu na koji se prenosi, simptomima, trajanju i ozbiljnosti. Virusni hepatitis je često akutni, što znači da se može izliječiti bez trajnih oštećenja jetre. Neki ljudi mogu razviti kronični hepatitis, što može dovesti do bolesti ciroze jetre ili čak i raka jetre. Stoga je važno potražiti medicinsku pomoć ako imate simptome virusnog hepatitisa ili ste bili izloženi virusu hepatitisa. Jetra je jedan od najvažnijih organa u tijelu i obavlja mnoge vitalne funkcije. Jetra je ključni organ za metaboličke procese u tijelu. Ona regulira razinu šećera u krvi, proizvodi i razgrađuje trigliceride, stvara i razgrađuje aminokiseline i proizvodi žučnu kiselinu, koja pomaže u probavi masti. Jetra uklanja toksine, lijekove i druge štetne tvari iz tijela. Ona filtrira krv i uklanja štetne tvari kao što su amonijak i alkohol. Jetra pohranjuje hranjive tvari poput glikogena i vitamina A, D, E i K. Ona također pohranjuje željezo, bakar i druge minerale. Jetra proizvodi proteine poput albumina i faktora zgrušavanja krvi koji su važni za održavanje zdravog krvnog sustava. Jetra proizvodi i regulira kolesterol u tijelu. Jetra proizvodi žuč, koja pomaže u probavi masti u crijevima. Ove su funkcije jetre izuzetno važne za održavanje zdravlja tijela.

Virusni hepatitis - 5 vrsta bolesti

Postoje pet glavnih vrsta virusnih hepatitisa, koji se obično označavaju slovima A, B, C, D i E. Svaki od ovih virusa uzrokuje upalu jetre, a svaka vrsta hepatitisa se razlikuje u načinu prenošenja, simptomima, trajanju i ozbiljnosti. Virusni hepatitis A se obično prenosi putem kontaminirane hrane ili vode. Najčešće se javlja u zemljama s lošim sanitarnim uvjetima i higijenom. Virusni hepatitis B se prenosi putem zaražene krvi, tjelesnih tekućina ili seksualnim kontaktom. Infekcija može biti akutna ili kronična. Hepatitis C se obično prenosi putem zaražene krvi, najčešće kroz upotrebu nesteriliziranih medicinskih alata ili igala. To je vrlo zarazan virus. Hepatitis D je povezan s hepatitisom B i može se pojaviti samo u osoba koje su već zaražene hepatitisom B. To je rijedak oblik hepatitisa. Hepatitis E se obično prenosi putem kontaminirane hrane ili vode, a simptomi su slični hepatitisu A. To se obično događa u zemljama s lošim sanitarnim uvjetima i higijenom. Svaki tip hepatitisa ima različite simptome i načine liječenja, a neki oblici mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija ako se ne liječe. Stoga je važno obratiti se liječniku ako se pojave simptomi ili ako ste izloženi virusu hepatitisa.

Virusni hepatitis - liječenje i prevencija

Liječenje virusnih hepatitisa ovisi o vrsti virusa i težini infekcije. U nekim slučajevima, hepatitis A i E obično se liječe simptomatski bez potrebe za posebnim liječenjem. Za ostale oblike hepatitisa (B, C i D) liječenje obično uključuje lijekove i promjene životnog stila. Kada je u pitanju virusni hepatitis B, postoje lijekovi koji mogu smanjiti reprodukciju virusa i pomoći u zaštiti jetre od daljnjeg oštećenja. Za neke pacijente, posebno one s kroničnim hepatitisom B, mogu se koristiti i drugi tretmani poput interferona ili antitijela. Postoji nekoliko lijekova koji mogu izliječiti virusni hepatitis C. Lijekovi su obično u obliku tableta, a učinkovitost ovisi o vrsti virusa i težini infekcije. U nekim slučajevima, može biti potrebna i transplantacija jetre. Nema posebnog liječenja za hepatitis D, ali liječenje hepatitisa B također može pomoći u liječenju hepatitisa D. Moguće je utjecati preventivno na sprječavanje virusnih hepatitisa. Cjepivo protiv hepatitisa B je učinkovito u sprečavanju infekcije hepatitisom B. Također postoji cjepivo protiv hepatitisa A. Održavanje dobrog higijenskog standarda, posebno pranje ruku prije jela i nakon uporabe WC-a, može smanjiti rizik od infekcije. Zaštita od spolno prenosivih bolesti: Korištenje kondoma može smanjiti rizik od prenošenja virusa hepatitisa B i C. Sigurna uporaba medicinskih alata: Uporaba sterilnih igala i drugih medicinskih alata može smanjiti rizik od infekcije. Izbjegavanje zagađene hrane i vode: U zemljama s lošim sanitarnim uvjetima, važno je piti samo prokuhanu vodu i jesti samo hranu koja je kuhana ili pržena na visokoj temperaturi.


Tagovi: