Vrijeđati ili vrjeđati?

Vrijeđati ili vrjeđati?

Pisanje glasovnih skupina /ije/ i /je/ u hrvatskom jeziku može biti dvojbeno za mnoge govornike. U pravilu, ako je izgovor sloga dug, piše se /ije/, dok se skupina /je/ piše ako je izgovor sloga kratak.

Međutim, postoje i iznimke, kao što je riječ "rječnik", koja se izgovara dugim slogom, ali se pravilno piše s /je/.Postoje i riječi kod kojih se govori i dugim i kratkim slogom, ali se ipak pišu s glasovnom skupinom /je/. Primjeri takvih riječi su "bljesak", "cvjetnjak", "smješko" i "snježni".

Iako se kod većine riječi ta pravila primjenjuju, postoje i iznimni primjeri poput blagdana Tijelova, koji se piše s dugim slogom /ije/ iz tradicijskih razloga.Kod nekih primjera, razlika u slogu /ije/ ili /je/ čak znači i razliku u značenju riječi.

Primjerice, "slijedeći" je glagolski prilog, dok je "sljedeći" pridjev koji označava nešto što je na redu.Kad je riječ o glagolu "vrijeđati", naglašen je dugouzlaznim naglaskom i znači odnositi se prema nekome bez poštovanja. U hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše vrijeđati, vrijeđam, vrijeđaš, vrijeđa…Primjeri upotrebe riječi "vrijeđati" u rečenicama su: "Otići ću kući ako me ne prestanete vrijeđati", "Morao je vrijeđati svakoga koga je susreo", "Prestani me vrijeđati isti tren ili se suoči s posljedicama" i "Ne želim te vrijeđati, ali ta haljina ti ne pristaje najbolje".U zaključku, pravilno se piše glagol "vrijeđati" u hrvatskom standardnom jeziku, a to se odnosi i na njegove različite oblike.