Zasjedanje ili zasijedanje?

Zasjedanje ili zasijedanje?

U hrvatskom jeziku postoji dvojba oko pisanja glasovnih skupina /ije/ i /je/. Pravilo kaže da se piše /ije/ kod dugih slogova, kao što su bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr. Dok se piše glasovna skupina /je/ kod kratkih slogova, kao što su čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr.

Međutim, postoje i iznimke poput rječnik, koji se piše s glasovnom skupinom /je/.Kod nekih riječi, razlika u slogu /ije/ ili /je/ može značiti i razliku u značenju riječi. Primjerice, slijedeći (glagolski prilog, glagol slijediti) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).

U ovom tekstu se raspravlja o pravilnom pisanju glagolske imenice zasjedanje ili zasijedanje. Pravilno se piše zasjedanje, s dugouzlaznim naglaskom. Primjeri u kojima se koristi riječ zasjedanje su: Zasjedanje Sabora predviđeno je za utorak ujutro, na zasjedanju je bilo vatreno, a kad se dim spustio pokazalo se da nije ostalo ništa, oporba se veselila sutrašnjem zasjedanju jer su pripremili napad na vladajuće, na zasjedanju se pojavila osoba koju nitko nije očekivao.

U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagolska imenica glagola zasjedati – zasjedanje, zasjedanja, zasjedanju, zasjedanjem, zasjedanjima. Pravilno je i zasjedao, zasjedala, zasjedali, zasjedale, zasjedamo, zasjedate, zasjedaju. Važno je pridržavati se pravila pisanja glasovnih skupina kako bi se izbjegle pogreške u pisanju i razumijevanju teksta.