Zašto beba štuca
Znate li da beba počinje štucati još u maternici
Štucanje je nevoljna tjelesna reakcija na neka zbivanja u tijelu koje nastaje neželjenim kontrakcijama dijafragme i ošita i dok je kod odraslih ponekada i simptom koji upozorava na neke bolesti kod bebe je uglavnom posve bezazleno i bezopasno iako roditelje nepotrebno zabrinjava. Znate li da beba počinje štucati još u maternici iako stručnjaci još ne znaju zašto, vjeruje se da je to štucanje nekako povezano s razvojem bebinih pluća, u svakom slučaju nije razlog za brigu.
Neki ljudi misle da beba štuca ako prebrzo i halapljivo sisa, jede ili pije, jer to nekako iziritira bebinu dijafragmu, ali to nije potvrđeno iz stručnih krugova. Ne bi trebalo stvarati nikakvu strku ili paniku oko bebinog štucanja, jer ono uglavnom kratko traje, od 10 - 15 minuta, a vrlo rijetko duže, do dva sata. Neki misle da bebe štucaju ako ne podrignu nakon hranjnja, to se da provjeriti, usporite hranjenje, a nahranjenu bebu obavezno podignite da podrigne.
Kratke pauze tijekom hranjenja smanjuju štucanje beba
Neke majke se žale da njihove bebe stalno ili često štucaju. Ako mislite da je tako i kod vaše bebe, isprobajte teoriju da kratke pauze tijekom hranjenja smanjuju štucanje beba, s tim da u svakoj pauzi podignete bebu da podrigne. Moguće je da kapacitet malog želuca i količina hrane koju bebe povuku nisu usklađene, jer bebe sisajući uvuku i puno zraka koji onda u tom malom želucu gura dijafragmu i tako uzrokuje grčeve i štucavicu.
Većina pedijatara je protiv dude varalice zbog deformacije bebinog nepca i problematičnog nicanja zubića, ali duda varalica kod beba može opustiti dijafragmu i zaustaviti štucanje. I naravno, starinske metode naših majki i baka, masiranje bebinih leđa, ljuljanje bebe naprijed natrag, katkad i blag masiranje trbuščića opuštaju bebu i njezinu dijafragmu i zaustavljaju štucanje. No, nikako nemojte treskati bebu ili poskakivati s njome u rukama, ne dajite joj vodu da pije i zaboravite savjete o izvlačenju bebinog jezika.
Teškoj je uskladiti gutanje i disanje zbog čega beba najčešće štuca
Ljudsko dijete čim se rodi odmah mora istovremeno učiti mnogo stvari, učiti disati, učiti sisati, učiti gutati. Teško je uskladiti gutanje i disanje zbog čega beba najčešće štuca, ali bebe su dobri učenici i brzo to svladaju, zato ne paničarite ako malo štuca, bebu to ne boli. Ako mislite da svojoj bebi morate pomoći jer je štucanje iskida, položite bebu na trbuščić i dajte joj dudu varalicu, dijafragma će se brzo opustiti i štucanje će prestati.
Drugi, prokušani način da zaustavite ili barem prorijedite napadaje štucanja kod vaše bebe je onaj da promijenite ritam hranjenja. Neka vaša beba jede češće, ali u manjim količinama, a tijekom hranjenja barem jedanput promijenite bein položaj, pri tom je podignite da podrigne. Stručnjaci još uvijek pokušavaju otkriti imali bebino štucanje neku svrhu, a dok to ne otkriju, prečesto štucanje koje može uznemiriti bebu sanirajte već preporučenim metodama da umirite bebu i spriječite proširenje želuca sa prevelikim količinama zraka u njemu.
Tagovi: