Zašto bebe bljuckaju
Zašto bebe bljuckaju kad brzo jedu
Razlog zašto bebe bljuckaju između ostalog može biti vrlo jednostavan. Bebe kada su gladne halapljivo i brzo jedu jer žele što prije utažiti glad i možda bolove koje imaju zbog grčeva u prvim tjednima života. Bez obzira da li se male bebe hrane dojenjem na prsima ili na bočicu bebe će jednako brzo jesti, a pri tome će sistanjem uz mlijeko povući i zrak.
Zrak će se nakupiti u bebinom malom želucu i stvorit će balončić koji će izaći na usta kako je i ušao. Vrlo često kada se beba najede držimo je uspravno kako bi se podrignula i tako izbacila balončić zraka kojeg se nagutala prilikom sisanja, a uz podrigivanje se može dogoditi i da će beba bljucnuti. Sisanje zraka je razlog zašto bebe bljuckaju čak i kada ne sisaju prebrzo određena količina zraka će biti povučena. To nikako ne možemo spriječiti već olakšati bebi da izbaci zrak i višak hrane koji će prilikom podrigivanja izaći, stoga budite spremni s pelenom ili ručnikom na ramenu.
Sfinkter razlog zašto bebe bljuckaju
Bebe su se tokom trudnoće razvijale, ovisno o fazi trudnoće razvijali su se vitalni organi i beba je rasla pripremajući se za vanjski svijet. Međutim nakon poroda neki se dijelovi u bebinom tijelu još uvijek nisu razvili i to je normalna pojava. Jedan takav dio koji će se razviti u narednih godinu dana nakon djetetovog rođenja je sfinker koji je kružni mišić između želuca i jednjaka.
Nerazvijenost sfinkera je jedan od razloga zašto bebe bljuckaju, jer nerazvijeni sfiker još uvijek ne obavlja svoju funkciju. Osnovna funkcija je da sfiker ne dopušta sadržaju želuca da se vraća u jednjak, a s obzirom da je kod malih beba sfiker još uvijek nerazvijen on je razlog zašto bebe bljuckaju.
Kako se beba razvija, tako će se razvijati i sfinker, te što će beba biti starija bljuckanja će se smanjivati jer će sfinker obavljati svoju funkciju i sprečavati da se sadržaj želuca vraća u jednjak i hrana izbacuje bljuckanjem.
Zasićenost razlog zašto bebe bljuckaju
Bebe kada su vrlo male same ne znaju koliko im je hrane potrebno da bi bile site. Bebe se vrlo često hrane, svakih par sati kada su vrlo male, a kada ih se hrani dojenjem ne možete znati koliko je mlijeka iz dojke beba uzela, što je kod hranjenja s bočicom lakše kontrolirati. Sitost i zasićenost hranom mogu biti razlog zašto bebe bljuckaju jer su jednostavno uzele previše hrane.
Ako pratite bebin ritam hranjenja i njezino traženje hrane pazite da se ne dogodi da kod dojenja beba zapravo ostane gladna jer u nekom trenutku se neće stvoriti dovoljno mlijeka u majčinim dojkama, no s druge strane mlijeka može biti i previše pa će beba povući i više nego joj je potrebno. No majka priroda se i za to pobrinula, sav višak hrane će biti izbačen bljuckanjem.
Sitost i prezasićenost dakle još je jedan razlog zašto bebe bljuckaju, a kontrolirati koliko beba pojede možete samo ako bebu hranite na bočicu i redovite je važete da provjerite da li beba dobiva na težini u skladu s njenom dobi.
Tagovi: