Zašto bebe plaču

Zašto bebe plaču

Zašto bebe plaču?

Zašto bebe plaču? Plač je jedini način na koji beba može komunicirati, što kod roditelja izaziva nesigurnost i nervozu. U početku nije lako otkriti što je uzrok, a treba vremena da se shvati što plač novorođenčeta znači. U većini slučajeva bebin plač je prirodan proces i služi za traženje onoga što želi: da jede, da ga se drži, da ga se pokrije. Plakanje prestaje ili se smanjuje kada su te potrebe zadovoljene. Vrlo je važno, barem u prvim mjesecima života, odmah reagirati na plač, predvidjeti uzrok plača, posebno za novopečene roditelje kako bi znali koji su mogući razlozi zašto bebe plaču i kako se ponašati u takvoj situaciji. Tijekom prvih nekoliko tjedana beba obično plače jedan sat dnevno, dok u dobi od oko šest tjedana beba može plakati i do dva sata dnevno. Ako plač traje dulje od tri sata dnevno, mogli bi biti bolesni ili imati grčeve. Ako ne možete otkriti razlog dugotrajnog plača, trebali biste odvesti bebu pedijatru kako biste bili sigurni da nije bolesna.

Pet najčešćih razloga zašto bebe plaču

Za roditelje, posebno one koji su to nedavno postali, ključno je znati zašto bebe plaču, jer se često osjećaju očajno zbog nemogućnosti da umire svoje bebe. Plač, kao jedino sredstvo komunikacije tijekom prvih mjeseci života, neophodan je mehanizam kojim se skreće pozornost na njezine različite potrebe. Kako je ovo jedna od najizazovnijih situacija u roditeljstvu, za roditelje može biti i vrlo stresna. Kojih je pet najčešćih razloga zbog kojih bebe plaču? Vaša beba može plakati ako: je gladna i treba je nahraniti; potrebno je promijeniti pelenu; umorna je i mora spavati; potrebni su kontakt i nježnost; ima plinove. Drugi razlozi zašto bebe plaču mogu biti refluks kiseline, alergije ili osjetljivost na hranu. Kako budete bolje upoznavali svoju bebu, počet ćete primjećivati ​​da će imati različite vrste plača za različite potrebe. Roditelji će postupno naučiti prepoznavati značenje, ali će u isto vrijeme beba naučiti svojim plačem privući prisutnost odrasle osobe i tako izraziti svoje osnovne potrebe.

Zašto bebe plaču u prvom mjesecu života

Kao što smo vidjeli, glad, prljava pelena, potreba za nježnošću, bol ili nelagoda česti su razlozi zašto bebe plaču. Stoga su razlozi višestruki i nije ih uvijek lako otkriti. Kako prepoznati je li njihov plač normalan i što možete učiniti da ga smirite? Ključno je znati zašto bebe plaču i što uzrokuje nelagodu. Prepoznavanje bebine potrebe u procesu plakanja ovisi o tonu, intenzitetu i trajanju plača. Uključuje i promatranje bebinih izraza lica, pokreta ruku i nogu. Utvrđeno je da svaku vrstu plača karakteriziraju različiti obrasci ponašanja: Kada beba plače od gladi, plač je stalan, kratkotrajan, intenzivan i glasan. Također može uzrokovati različite izraze lica i pokrete tijela kako bi privukli pozornost. Ako beba plače zbog tjeskobe, tada je plač isprekidan i nestalan. Kada beba plače zbog grčeva, malo je pauza i nestalan je. Kada beba plače sama dok spava, njen plač je dugotrajan. Ima ljudi koji misle da djecu treba naviknuti na plač i pustiti ih da odu, da ih ne razmazimo. No, kako je plač njihov oblik izražavanja, budući da ne znaju govoriti i reći nam što se događa, stoga je uvijek važno posvetiti se smirivanju bebe, što će utjecati i na način interakcije koja će se graditi.


Tagovi: