Zašto bebe štucaju
Zašto bebe štucaju i može li se spriječiti?
Stegnuće dijafragme uzrokuje štucanje. Kada se dijafragma stegne ona će natjerati zrak da izađe kroz već zatvorene glasnice, što uzrokuje poznati zvuk štucanja koji može zvučati neugodno. Da li je opasno ako bebe štucaju? Studije pokazuju kako refleksi štucanja kod bebe uklanja višak zraka koji se nalazi u njihovim želucima. Što se događa u bebinom tijelu prilikom štucanja? Radi brzog unosa hrane ili zraka, dijafragma se počinje stezati i uzrokuje grčenje, što čujemo kao štucanje. Višak zraka pokušava se izbaciti kroz zatvorene glasnice.
Dijafragma se poveći mišić koji se nalazi na dnu rebra. Ona se pomiče gore/dolje kako dišemo. Kod beba štucanje može nastati bez nekog specifičnog razloga, iako je hranjenje veoma bitan faktor kod pravilnog uzimanja zraka. Kako hranjenje može utjecati na štucanje? Beba može pojesti previše, može pojesti prebrzo ili može progutati više zraka prilikom hranjenja. Kod sva tri slučajeva bebin želudac se širi. Dok se on širi, gurat će dijafragmu, što potiče grčeve koji su zaslužni za nastanak štucanja.
Što napraviti kada bebe štucaju?
Štucanje samo po sebi ne uzrokuje bol ili nelagodu bebi. Kada krene štucati, beba će često sama od sebe zaustaviti štucanje, no ako ste zabrinuti, možete učiniti sljedeće: Napraviti manju pauzu da se beba podrigne prilikom hranjenja - Želudac se može ispuniti zrakom dok hrana ulaz u usta. Ovaj zrak gura dijafragmu i uzrokuje manje grčeve. Pauza u hranjenju je poželjna kako bi se beba mogla podrignuti i kako bi u sebe unašala manje zraka.
Koristite dudu varalicu - Kada bebe štucaju najbolje im je u usta staviti dudu varalicu. Sisanje će opustiti dijafragmu i štucanje će postepeno prestati. Masiranje leđa - Možete lagano trljati bebina leđa i ljuljati bebu naprijed/nazad kako bi se ona što više opustila. Opuštanjem se zaustavljaju grčevi koji su odgovorni za štucanje. Kada bebe štucaju nikada nemojte raditi sljedeće: Poskakivati bebu ili poskakivati sa bebom u naručju, izvlačiti bebi jezik iz njenih usta, davati bebi da pije vodu u ležećem položaju. Imajte na umu da metode za sprječavanje štucanja kod odraslih nisu sigurne za bebu.
Može li se nešto učiniti kako bebe ne bi štucale?
Nitko vam ne može garantirati da vaša beba neće štucati. Štucanje je normalno, i ono će se zasigurno pojaviti, bez obzira na to što radili. Ako želite minimalizirati šanse za štucanje, tada možete učiniti sljedeće: Hranite bebu prije nego ona krene tražiti i prije nego bude veoma gladna - Ovime sprječavate naglo jedenje i unos viška zraka u želudac. Često hranjenje - Češći i manji obroci su poželjni, na ovaj način bebe će dobiti sve što im je potrebno, bez pretjeranog gutanja zraka.
Uspravite bebu nakon hranjenja - Nakon što pojede, uspravite bebu i pustite ju da bude u tom položaju barem pola sata. Namjestite bebu - Uvijek dobro namjestite glavicu bebe prije nego krene sisati. Dojka bi uvijek trebala biti što bliže ustima, a cijela bradavica u ustima. Isto vrijedi i za bočicu. Kada je potrebno posjetiti pedijatra? Štucanje ne bi trebalo uzrokovati zabrinutost. Možete razgovarati s pedijatrom ako je štucanje često i ako vidite da ono utječe na bebu. Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) može se pojaviti kod beba, a prepoznaje se po: Plakanju prilikom hranjenja, pretjeranom zaokretanju leđa tijekom i nakon hranjenja, čestim bljuckanjem.
Tagovi: