Zašto bugenvilija ne cvate

Zašto bugenvilija ne cvate

Bugenvilija je samonikla biljka u tropskim i suptropskim zemljama

Iako ovu biljku na mediteranu i drugdje sade u dekorativne svrhe, bugenvilija je samonikla biljka u tropskim i suptropskim zemljama i bukvalno raste kao korov. Ova informacija bi vam trebala pomoći oko uzgoja, ako želite da vam ovo ukrasno drvo koje može narasti i do pet metara u visinu cvjeta, nemojte previše oko njega pipkati, tretirajte ga baš kao korov, jer korov raste sam od sebe i ne traži nikakvu posebnu njegu, treba samo sunce i malo vode.

Hortikulturisti razlikuju oko 18 vrsta bugenvilija koje se razlikuju po boji cvjetova, odnosno pricvjetnih listova koje se nazivaju brakteje i po bujnosti rasta, jer neke sorte mogu narasti i do 25 metara u visinu i raširiti se do šest metara u širinu. Cvjetovi ove biljke su zapravo prilično neugledni, ali raskoš joj daju pricvjetni listovi u istoj boji koja može biti bijela, nježno ružičasta, ljubičasta, narančasta, crvena i žuta, a sve boje se javljaju u svjetlijim ili tamnijim nijansam.

Bugenvilija voli sunce ali nije jako žedna

Bugenviliju uvijek sadite na jako osunčanom mjestu, ako je sadite u zatvorenom prostoru ili stakleniku zrak ne smije biti suh, jer će joj otpasti i cvijeće i lišće. Bugenvilija voli sunce, ali nije jako žedna, ali ipak ne smijete dopustiti da se tlo u kojem je posađena posve osuši. Biljka na otvorenom može preživjeti i zimske temperature do - 7 stupnjeva, a na gladnoću su najotpornije ljubičaste vrste, dok su svjetlije vrste puno osjetljivije i njih je najbolje izvaditi iz zemlje i unijeti u zatvoreni prostor.

Zimi se bugenvilija odmara, izgubit će lišće i cvjetove, odbacuje ih, pa ju je dovoljno rijetko i tek malo zaliti, otrpilike svaka 3 - 4 tjedna, ali krajem siječnja treba pojačati zalijevanje i češće to činiti da bi omogućili biljci da u se proljeće opet razlista i procvjeta. Biljka se razmnožava reznicama koje se uzimaju u jesen kojima se odstrane donji listovi i za bodu se u supstrat od pijeska, kad potjeraju nove listove, zakorjenile su se.

Bugenvilija je dobra kao penjačica, ali se može i oblikovati

Ovu ukrasnu biljku je jednostavno uzgajati i održavati, uglavnom je otporna na nametnike i bolesti, jedino doživi šok kada je prenosite iz zatvorenog na otvoreni prostor, ali se ipak prilagodi. Bugenvilija je dobra kao penjačica koja će se penjati uz zidove balkone tazne rešetke ili se spuštati u slapovima iz visećih tegli, ali se može oblikovati i kao ukrasna živica, u obliku zasebnih ukrasnih grmova, kao ukrasna lončanica ili maleno bonsai drvcem, a na tlu suzbija korove.

Bugenvilija ima jestive, pomalo gorkaste cvjetove koji se stavljaju u salate ili se od njih rade razni napitci, a iako čaj od njezinih cvjetova ljudi piju protiv kašlja, njezina ljekovitost se zapravo tek istražuje. Ako ne cvjeta provjerite da nije u presuhom tlu, da li joj ne odgovara položaj, ne voli južnu stranu i treba biti osunčana barem pet sati dnevno, a bilo bi poželjno i da je pognojite kombiniranim gnojivom barem jedanput mjesečno iako ona obično gnojidbu ne treba.


Tagovi: