Zašto inseminacija ne uspijeva

Zašto inseminacija ne uspijeva

Što je inseminacija

Mnogi parovi imaju poteškoća sa začećem, zbog čega se odlučuju na liječenje neplodnosti. Iako se tehnikom potpomognute oplodnje u velikom postotku postiže cilj, ponekad to nije slučaj. Intrauterina inseminacija je tehnika potpomognute oplodnje koja povećava šanse za začeće. Ova metoda liječenja primjenjuje se: kod parova s nepoznatim uzrocima neplodnosti; ako postoji lakši oblik steriliteta; promjena u cerviksu; problemi s ovulacijom; endometrioza u nekim slučajevima; muškarci s blagim promjenama u sjemenu, kao što je smanjena pokretljivost spermija. Inseminacija ima visoku uspješnost, ali se ipak može učiniti više puta, što povećava šanse za oplodnju. Međutim, čak i uz visoku uspješnost oplodnje, postoje određeni čimbenici koji izravno utječu na učinkovitost tretmana. U tom smislu dob osobe ima velik utjecaj. Kod žena u dobi od 35 i više godina značajno je smanjena mogućnost trudnoće jer se smanjuje kvaliteta jajnih stanica. Najvažnije je da par bude svjestan da dob izravno utječe na mogućnost uspješnog liječenja i oplodnje.

Kako funkcionira intrauterina inseminacija?

Kako funkcionira intrauterina inseminacija? Parovi koji se odluče na inseminaciju prethodno se podvrgavaju određenim pregledima i pretragama na zarazne bolesti. U tom razdoblju muškarci se moraju nekoliko dana suzdržati od seksualnih odnosa, izbjegavati konzumaciju alkohola i cigareta. Ženama se preporučuje uzimanje folne kiseline, kao i obavljanje rutinskih pregleda. Intrauterina inseminacija sastoji se od sljedećih nekoliko faza. Stimulacija jajnika: metoda se može provesti tijekom prirodnog ciklusa ovulacije, tj. bez upotrebe lijekova ili hormonskih tableta. Jajnici oslobađaju više od jedne jajne stanice u istom ciklusu ili se ispravlja eventualni izostanak ovulacije. Praćenje razvoja folikula: stimulacija folikula jajnika traje do 12 dana. U tom razdoblju rade se ultrazvučni pregledi kako bi se vidio njihov razvoj i odredilo točno vrijeme za poticanje izlaska jajne stanice. U neposrednoj blizini ovulacije, laboratorijski odabrani spermiji stavljaju se u maternicu, gdje se uvodi poseban kateter, a ultrazvučni uređaj može vidjeti njihov točan položaj. Postupak je bezbolan i traje nekoliko minuta.

Zašto inseminacija ne uspijeva?

Zašto inseminacija ne uspijeva? Neuspjesi u potpomognutoj oplodnji mogu se dogoditi ako razdoblje i uvjeti ovulacije nisu dobro određeni. Ako postoje veći problemi s plodnošću, poput obostranog začepljenja jajovoda, loše kvalitete jaja, zatim problema s pokretljivošću spermija. Također ovisi o redovitoj i zdravoj ovulaciji žene. Kada postoje problemi s ovulacijom, kao što je sindrom policističnih jajnika ili izostanak ovulacije. U tom slučaju prije samog zahvata potrebno je koristiti lijekove za poticanje ovulacije. Međutim, u nekim slučajevima odgovor jajnika može biti nedostatan, što rezultira niskom stopom uspješnosti inseminacije. Određeni problemi, poput polipa i fibroida maternice, mogu utjecati na uspjeh potpomognute oplodnje. Prije samog zahvata potrebno je napraviti pretrage za procjenu zdravlja maternice. Iako je inseminacija učinkovit postupak za mnoge parove, treba uzeti u obzir i moguće komplikacije koje mogu nastati. Pridržavanje liječničkih savjeta i usvajanje zdravih prehrambenih navika, redovita tjelovježba, izbjegavanje cigareta, alkohola i stresa mogu povećati šanse za uspješnu oplodnju.


Tagovi: