Zašto je bjeloglavi sup ugrožen

Zašto je bjeloglavi sup ugrožen

Zašto je bjeloglavi sup ugrožen, zbog nedostupnosti prirodne hrane

Bjeloglavi supovi su predatori, što znači da su ptice grabljivice koje koje ipak same ne love svoju hranu, jer su i strvinari koji se hrane uginulim životinjama, što dodatno osigurava opstanak te vrste iz porodice jastrebova. Iako supovi raširenih krila koja dosežu raspon i do tri metra izgledaju moćno i ima ih na svim kontinentima, iako se gnijezde na različitim staništima ili baš zato, moramo se zapitati zašto je bjeloglavi sup ugrožen, zbog nedostupnosti prirodne hrane.

Opet su ljudi krivi, oni truju divljač u prirodi, a supovi koji pojedu takvu strvinu se također otruju. Naravno, to nije jedini raazlog zašto je bjeloglavi sup ugrožen i druge promjene u prirodi uključujući i klimatske promjene smanjuju prehrambene resurse supova. Biološki, supovi žive oko 35 godina, a neki dožive i 40 godina. Krase ih velika krila, mala glava s bijelim paperjem na glavi i vratu, mali rep i u prirodi je teško razlikovati mužjaka i ženku jer izgledaju identično, jedino su mladunci tamnijeg perja.

Zašto je bjeloglavi sup ugrožen i kakav program zaštite se provodi

Supovi su iz kontinentalne Hrvatske nestali, zadržali su se samo na nekim otocima, a najzanimljivija je veza supova sa Cresom, znanstvenici tvrde da su creski supovi drugačiji od svih drugih supova na svijetu, jer se gnijezde visoko na liticama iznad mora što je potencijalno opasno za mlade ptiće koji za prvog leta padnu u more i utope se. Zašto je bjeloglavi sup ugrožen i kakav program zaštite se provodi, a na Cresu je i prvo opravilište supova "Beli".

Beli je ujedno i Centar za posjetitelje koji mogu razgledati što se sve čini za ozlijeđene ili iscrpljene supove i mnoge foto izložbe o njima, prisustvovati radionicama i predavanjima ili kino projekcijama, jer se ptice nakon oporavka vraćaju u prirodu. Zašto je bjeloglavi sup ugrožen, između ostalog što nestaju travnate površine i tradicionalno stočarstvo, a na Cresu se još uvijek hrane uginulim ovcama ili strvinama koje vukovi i čagljevi ostave za sobom, populacija supova pomalo raste i vraća se i na Učku i druga mjesta gdje ih odavno nije bilo.

Zašto je bjeloglavi sup ugrožen iz lovačkog iz veterinarskog kuta gledanja

Nažalost u prirodi mnogi supovi stradaju i od strujnog udara, a ne samo od utapanja prilikom prvih pokušaja letenja. Do navršene pete godine kada dosežu spolnu zrelost mladi ptići lete po svijetu, ponekad i u vrlo daleke krajeve, pa mnogi stradaju i u tim lutanjima. Petogodišnji supovi se vraćaju na svoje stanište, ponekad u roditeljska gnijezda ili nakon svadbenog leta sa pronađenom partnericom podižu novo gnijezdo. Zašto je bjeloglavi sup ugrožen iz lovačkog i veterinarskog kuta treba naglasiti u svrhu opstanka vrste.

Supovi su monogamni, imaju doživotno jednu partnericu koja godišnje snese samo jedno jaje pa i to utječe na njihovu brojnost, ako ptić nastrada. Zašto je bjeloglavi sup ugrožen, zbog olovnog streljiva koje koriste lovci pri odstrelu divljači, a supovi ga progutaju hraneći se ustrijeljenom divljači i to ih uništava. Veterinari nalažu zakapanje strvina, a supovi se hrane strvinama i ostanu gladni. U zaštitu se moraju uključiti šumari, lovci, veterinari, brodari, odgovorni za raspoređivanje električnih stupova i volonteri svih profila.


Tagovi: