Zašto je čitanje važno

Zašto je čitanje važno

Čitanje je korisno

Iako se u današnjem dobu tiska više knjiga nego ikada, sve je manje onih koji čitaju. Čitanje se danas ne smatra primarnom aktivnošću, a razlog tome je zasigurno užurbani način života i manjak slobodnog vremena. Mnogi odustaju od čitanja radi prevelike ponude, loših iskustava, filmova koji su snimljeni prema knjigama. Danas mnogi mladi misle kako su knjige rezervirane samo za introvertne i asocijalne osobe, što nikako nije slučaj. U današnje doba tehnološke ovisnosti osobe koje čitaju mogu se smatrati pravim buntovnicima. Blagodati čitanja poznate su još iz doba antičke Grčke, što potvrđuju natpisi "Ljekovito mjesto za duše" na ulazu u brojne knjižnice.

Zašto bi svatko od nas s vremena na vrijeme trebao uzeti knjigu u ruke? Čitanje je aktivan mentalni proces. 'Ono zahtijeva da uključimo mozak i da razumijemo ono što čitamo. Dokazano je da ljudi koji redovito čitaju imaju bolje razvijene mentalne sposobnosti i bolje pamćenje. Osim navedenog, knjige mogu ojačati vokabular osobe i proširiti znanje. Kada čitamo, mi nesvjesno hranimo naš mozak sa novim informacijama. Vjeruje se da što više znanja imamo, da smo spremniji za odgovore na razne izazove s kojima se možemo suočiti.

Deset razloga zašto je čitanje dobro za naše zdravlje

Kada ste zadnji puta sjeli u miru i pročitali neki članak ili knjigu? Ako je odgovor da se ne sjećate, tada će vas navedeni razlozi možda potaknuti da to promijenite. Zašto je čitanje dobro? Čitanje stimulira rad mozga - Redovita mentalna stimulacija poput čitanja može smanjiti i spriječiti razvoj Alzheimerove bolesti i demenciju. Mozak također treba redovitu vježbu, a ona se postiže čitanjem, rješavanjem puzzli i križaljki. Regulira i smanjuje stres - Knjiga nas može opustiti i natjerati da zaboravimo na stresnu svakodnevicu. Dobro napisano štivo može vas prebaciti u drugi svijet.

Usvajanje novog znanja - Svaka knjiga nas može nešto naučiti, a znanja nikada dosta. Što više znanja imamo, to smo spremniji za izazove. Proširenje vokabulara - Što više čitamo to više riječi učimo i one polako postaju dio svakidašnjeg vokabulara. Artikuliranost je cijenjenja vrlina u svakoj profesiji, a ujedno vam može i podići samopouzdanje radi elokventnog izražavanja. Poboljšanje pamćenja - Kada čitamo knjigu pamtimo likove, pozadine, povijest, osobine, događaje, sve što čini priču. Navedeno poboljšava naše kratkoročno pamćenje. Analitičko razmišljanje - Poneke knjige poput trilera ili krimića mogu nam pomoći da bolje upotrijebimo naše analitičko i kritičko razmišljanje.

Poboljšanje fokusa i koncentracije - U svakodnevnom svijetu naučeni smo brzo razmišljati i djelovati, što nije uvijek pozitivna stvar. Kod čitanja knjige naša pažnja je usmjerena na priču, što omogućuje razvoj koncentracije. Probajte prije posla pročitati par stranica knjige i primijetit ćete kako vam je fokus bolji. Poboljšane vještine pisanja - Može se nadovezati na povećanje vokabulara. Nakon izlaganja dobrim knjigama možemo promijeniti način na koji pišemo. Opuštanje - Dobra knjiga umiruje ubrzani um. Dobro štivo može nas opustiti i stvoriti novu sliku o svijetu oko nas. Besplatna zabava - Iako kupnja knjige nije besplatna aktivnost, njeno istraživanje je.

Kako čitanje može poboljšati naš život?

Knjige svakako mogu poboljšati naš život. Čitanje nas može učiniti boljim ljudima, ono nas može naučiti da budemo više empatični i da budemo spremni pomoći. Redoviti čitaći naglašavaju kako su zadovoljni sa svojim životom, kako su pronašli sreću i kako imaju više samopouzdanja. Nedavna istraživanja pokazuju da samo 6 minuta svakodnevnog čitanja može promijeniti našu volju i opustiti nas. Osim navedenog, osobe koje redovito čitaju su i kreativnije. Imajte na umu das u knjige dosta jeftine, one su dostupne svima i mogu se nositi bilo gdje. Kako krenuti s čitanjem?

Ako vas knjige nikada nisu pretjerano interesirale, onda je najbolje da si odaberete temu štiva prema filmovima koje volite - Krimić, triler, ljubavno, SF. Kada odaberete temu željene knjige pogledajte najbolje ocijenjeno štivo i krenite s time. Nažalost, mnogima su knjige dosadne i zato ih odbijaju, no one su zapravo svijet za sebe. Čitanje nam pomaže da razvijamo maštu i da makar nakratko zaboravimo na sve probleme. Imajte na umu da je normalno da vam se neka knjiga neće svidjeti, nije svako štivo za svakoga. Potrebno je uživati i u procesu istraživanja knjiga, jer u svemu tome leži čar čitanja.


Tagovi: