Zašto je led hladan

Zašto je led hladan

Zašto je led hladan?

Zašto je led hladan? Kako temperatura utječe na stvaranje leda? Led je nadaleko poznata pojava. Manje je gustoće od vode i pluta na njoj. Zahvaljujući tome, vodene površine, poput jezera, rijeka i mora, počinju se lediti od površine prema dnu, gdje je kora površinskog leda sklonište za živa bića. Led je smrznuta voda koja nastaje u prirodi jedinstvenim procesom, dok se led za kućnu upotrebu stvara različitim tehnikama. Poznavanje formule važan je korak u otkrivanju zašto je led hladan. Formula za led je H2O, što znači da se sastoji od dva atoma vodika i jednog atoma kisika. Čista voda smrzava se na 0 stupnjeva C nakon što prijeđe iz tekućeg stanja u kristalni element. Iako se čini jednostavnim, proces stvaranja leda vrlo je složen. Temperatura je presudan čimbenik u stvaranju leda, jer se ovaj proces odvija kada je temperatura vode ispod točke smrzavanja. Struktura leda čini rešetku koja zauzima više prostora. Ima manju gustoću od vode. Kada se voda hladi, njezin volumen se skuplja, nakon čega se širi dok ne postane led na točki smrzavanja.

Znanost otkriva zašto je led hladan

Znanost nam otkriva zašto je led hladan i zašto reflektira svjetlost u mnogo boja. Led spada u produkt krutog stanja vode, gdje kada dosegne točku smrzavanja prelazi u kristalno tijelo. Dio je male skupine tvari koje smrzavanjem smanjuju svoju gustoću i povećavaju volumen. U osnovi, led nema boju jer je smrznuta voda. Ali kada postane čvrsta ima nijanse od bijele do plave, što je rezultat optičkog efekta. Na primjer, snijeg je bijel jer se sunčeva svjetlost reflektira u tankom sloju. U ledu, mali mjehurići zraka reflektiraju svjetlost u mnogo različitih boja. S kemijskog gledišta, možemo reći da je led čvrsta voda. Normalni led se topi na 0°C. Proziran je i bezbojan, dok se ispod njega nalazi znatna debljina plavičaste boje. Na ekstremno niskoj temperaturi voda se hladi, a njezina molekularna struktura se mijenja. Dakle, molekularna struktura tvori tetraedarske oblike, gdje se svaka molekula spaja s četiri druge, što je proces stvaranja leda. Molekule leda kreću se sporo i kada se skupljaju proizvode vrlo malo topline. Dakle, led ima sposobnost apsorbirati svu toplinu iz vode, što je odgovor zašto je led hladan.

Zašto je led hladan i čemu služi?

Upravo zato zašto je led hladan, njegova upotreba seže još u antičko doba, kada je grčki liječnik i filozof Galen potvrdio njegovu korist u terapeutske svrhe. Poznato je da je led učinkovit kod iritacije kože, učinkovit je u smanjenju upale, ublažavanju opeklina, modrica, bolova u mišićima i uboda insekata. S obzirom na prednosti toga zašto je led hladan, koristi se u mnogim područjima od važnosti, bilo da se radi o prehrambenoj industriji, kuhanju, konzerviranju hrane ili medicinskom sektoru. Oblik leda koji se proizvodi ovisi o namjeni i njegovoj konačnoj primjeni. Obično se proizvodi u blokovima, kockama ili malim listićima. Najčešće su kockice leda koje se koriste za hlađenje hrane i pića, dok se led u ljuspicama koristi za održavanje svježine kvarljive hrane. Ledeni blokovi koriste se za hlađenje velikih količina proizvoda (voća i povrća) tijekom transporta i skladištenja. Ispravna kvaliteta leda je preduvjet za njegovu uspješnu proizvodnju. Imajući na umu da su temperatura i tlak međusobno ovisni čimbenici, oni osiguravaju proizvodnju visokokvalitetnog leda u velikim količinama.


Tagovi: