Zašto je med rijedak
Zašto je med rijedak pčelinji proizvod
U našoj zemlji postoji puno pčelara koji prodaju domaći med i možete biti sigurni da kupujete kvalitetan med koji nije nadopunjen umjetnim aditivima. Kada kupujete od udruga pčelara ili direktno od proizvođača potičete ovu djelatnost koje se do današnjih dana održala, a postoji od davnina. Bez pčela u prirodi brojni priordni procesi bi se poremetili jer su pčele prirodni oprašivači cvjetova uz to što proizvode med.
Zašto je med rijedak kada ga kupujete u trgovini? Odgovor je vrlo jednostavan takav med sadrži puno dodataka koji ga čine umjetnim. Već u trgovini možete provjeriti kakvoću meda samo ako okrenete teglicu naopačke. Pravi domaći med ima određenu gustoću i zrak koji se nalazi u teglici se polagano kreće prema površini jer je masa meda kompaktna i nepropusna pa zraku treba duže vremena da se probije na vrh koji ste okrenuli prema gore.
Patvoreni med, med koji nije domaći kada ga stavite na žličicu curi kao voda, dok domaći ned curi u neprekinutoj niti. Zašto je med rijedak može biti posljedica načina proizvodnje meda kada se priprdni med pretjerano zagrijava kako bi se uklonile priodne nečistoće čime zapravo isparavaju kvalitetni sastojci meda i ostaje samo otopina od šećera i kemijskih nečistoća.
Prevelika količina vode uzrok zašto je med rijedak
Prevelika količina vode koja se dodaje u med također može biti uzrok zašto je med rijedak. Kada se med nepravilno skladišti, te se u njega dodaje voda ili sirup posljedica je da to utječe na kvalitetu meda i razlog je zašto je med rijedak.
Normalno je da se nakon sakupljanja meda dodaje voda kako bi se dodani šećer rastopio i spojio s prirodnim šećerom i medom. Količina vode u medu treba biti manja od 20%, a idealno je da je količina vode oko 18% na ukupnu količinu meda. Ukoliko je količina vode veća med će biti rijedak i neće imati potrebnu gustoću, ali će se razrijediti i kvalitetni sastojci meda koji će se otopiti u vodi i izgubiti na svojstvima.
Med koji sadrži preveliku količinu vode na dodir nije ljepljiv, te je njegova gustoća manja nego kod pravog prirodnog meda. Možete napraviti test sa žličicom pa ako med curi u neprekinutoj liniji on ima pravu gustoću.
Previše zagrijavanja uzrok zašto je med rijedak
Previše zagrijavanja prilikom prerade meda također je uzrok zašto je med rijedak. Sirovi med se uvijek kristalizira ovisno o vrsti meda, pa će tako medu od bagrema trabati godinu dana da se kristalizira. Neke druge vrste meda će se prije kristalizirati, no pojava kristaliziranja je znak da se radi o pravom domaćem medu.
Proizvođači pčelari nastoje da med bude kremast i da ne dođe do kristalizacije jer kupci ne vole kada se med prebrzo kristalizira iako je to znak da se radi o prirodnom medu. Pčelari metodom zagrijavanja nastoje spriječiti kristalizaciju jer se med pri temperaturi od 40 stupnjeva Celzijusa vraća u tekuće stanje. Prirodnim putem se med kristalizira od dna teglice prema gore dok ga skladištite u svojoj smočnici.
No, na previsokim temperaturama pravi med će se karamelizirati, a med koji je patvoreni med će zagrijavanjem postati rijedak. Dakle možemo reći da je zagrijavanje uzrok zašto je med rijedak bilo da je u pitanju prirodni med ili patvoreni med.
Tagovi: