Zašto kala ne cvjeta
Kala, porijeklo i karakteristike
Biljke su među najboljim ukrasima koje mnogi ljudi vole imati u svom domu i dvorištu. Osim što čine okoliš ljepšim, biljke potiču brojne dobrobiti. Oni koji vole biljke znaju da se trendovi s vremenom mijenjaju. No, bez obzira na vrstu i odabir, potrebno je poznavati karakteristike biljke i pravilno je njegovati kako bi ostala zdrava. Jedna od najzanimljivijih vrsta cvijeća koje postoji je kala. Ime mu dolazi od prekrasnog bijelog cvijeta, koji ima stožasti oblik, karakterističan žuti prašnik i nježnu stapku. Podrijetlom iz jugozapadne Afrike, otporna je i vrlo popularna biljka. Kala je nekada bila samonikla biljka, a danas je jedna od najprodavanijih u cvjećarnama. Razlog tome je u profinjenom izgledu, bojama i obliku, ali i nježnom cvijetu koji je baršunast na dodir. Njegovi cvjetovi variraju između bijele, žute, crvene, ružičaste, narančaste i ljubičaste boje i naširoko se koriste kao rezano cvijeće za izradu aranžmana i buketa. Vrlo često se može naći u posudama i malim vrtovima. Vezuju ga različiti simboli i značenja, zbog čega je široko zastupljen kao ukras u vjenčanim buketima i aranžmanima. Savršena je i za darivanje dragim osobama jer simbolizira mir, čistoću i spokoj.
Savjeti za uzgoj i njegu kala
Uzgoj kala je vrlo jednostavan i praktičan i ne zahtijeva složene tehnike. Ako vam je namjera posaditi je u lonac, evo nekoliko savjeta kako je uzgojiti i imati prekrasno cvijeće u svom vrtu ili domu. Pripremite posudu sa supstratom koji je bogat organskom tvari i pijeskom. Lukovice ne trebaju puno vode, zalijevajte ih dva do tri puta tjedno, bez natapanja zemlje. Također je važno odabrati pravilan raspored zalijevanja. Gnojivo razrijedite s jednakom količinom vode i dodajte u tlo gdje je biljka posađena. Kala ne voli biti izložena jakom suncu pa joj je idealno biti u polusjeni. Ako je previše izložena suncu, može oštetiti lišće i cvijet. Zato se preporuča da bude izložena suncu najduže oko četiri sata, nakon čega joj treba osigurati hlad. Budući da voli vlagu, treba je posaditi u posudu s vlažnom, dobro dreniranom zemljom ili u vrt gdje je tlo bogato organskom tvari. Budite oprezni pri rukovanju ovom vrstom biljke jer ima visoku koncentraciju aktivnog sastojka, kalijevog oksalata, koji može izazvati iritaciju, povraćanje, gušenje.
Zašto kala ne cvjeta
Ako se pitate zašto kala ne cvjeta, brojni čimbenici uvelike pridonose njihovom rastu i cvatnji. Ako je biljka u nedostatku svjetla, treba je premjestiti uz prozor. Ona je poluvodena biljka i korijenje mora biti u stalnom kontaktu s vodom. Potrebno ju je redovito zalijevati, kako bi zemlja bila uvijek vlažna i odgovarajuće temperature. No, ako ga se previše zalijeva, može mu naštetiti i utjecati na pojavu određenih bakterija. Kad je posadite u tlo bogato humusom, bit će vam puno lakše njegovati je jer će imati dovoljno vlage i lakše će pustiti korijenje. Treba imati na umu da se gnojivo koristi različito ovisno o mjestu na kojem će se saditi, bilo da je u posudi ili izravno u zemlju. Gnojidba fosforom pogoduje cvjetanju kala. Ova biljka podnosi niske temperature i dobro uspijeva u toplijim podnebljima. Kod presađivanja biljke treba biti oprezan, jer ako se ne obavi na adekvatan način, tada će izostati cvjetanje.
Tagovi: