Zašto kivi ne cvate

Zašto kivi ne cvate

Zrelost biljke razlog zašto kivi ne cvate

Jedan od razloga zašto kivi ne cvate je zrelost biljke koju mora dostići da bi procvjetala. Biljka kivija da bi postala zrela za cvatnju mora imati barem tri godine, no to kod nekih biljaka može biti i više od tri godine ovisno o uvjetima u kojima biljka raste.

Poznato je da neke biljke da bi mogle cvasti trebaju imati i ženske i muške biljke u blizini kako bi došlo do oprašivanja koje će odraditi pčele i drugi kukci. Biljka kivija za svoj rast treba oslonac poput rešetki ili ograda jer kao i vinova loza može pružati svoje tanašne grane i do 15 stopa. Kako bi ženska biljka procvjetala i davale plodove potrebna im je muška biljka kivija i to na osam ženskih je dovoljna jedna muška biljka kivija. No, postoje i sorte kivija koje su samooplodive pa nećete s takvim sortama morati imati muške i ženske biljke.

No, dob biljke je glavni razlog zašto kivi ne cvate u prvim godinama iako ste napravili sve što je bilo potrebno ipak ćete se morati strpiti da kivi biljka dosegne svoju zrelost kako bi procvjetala.

Uvjeti kao razlog zašto kivi ne cvate

Uvjeti u kojima biljka kivija raste također mogu biti razlog zašto kivi ne cvate. Lokacija gdje ćete posaditi biljku kivija ima veliki učinak na njezin rast, pa tako i na cvatnju. Biljka kivija treba dovoljno sunčeve svjetlosti, no također joj odgovara da u poslijepodnevnim satima bude u hladovini. Stoga kada planirate sadnju biljke kivija odaberite mjesto gdje će biljka tokom dana imati dovoljno sunčeve svjetlosti, ali i potrebnog hlada. To znači da biljka ne može biti cijeli dan na suncu jer će se posušiti i sunčeve zrake će je spržiti.

Uvjeti tla koje mora biti bogato i hranjivo također može biti razlog zašto kivi ne cvate ukoliko biljku kivija posadite u nekvalitetnom tlu koje ne gnojite i ne prihranjujete. Ako tlo samo po sebi nije dovoljno kvalitetno bit će potrebno dodavati kompost, prihranjivati tlo i navodnjavati ga određenom količinom vode, no nemojte s vodom pretjerivati. Temperatura tokom zimskih mjeseci na kojima biljka može opstati je između 0 i 7 stupnjeva Celzijusa, no to ovisi o sorti pa se svakako raspitajte koje temperature sorta podnosi u vrijeme zimskih mjeseci.

Bolest biljke razlog zašto kivi ne cvate

Kao i kod svih biljaka bolest biljke kivija može biti razlog zašto kivi ne cvate. Prvo na što trebate pripaziti su proljetni mrazovi naročito kada su biljke mlade i potrebno ih je zaštiti najbolje jutenim platnima koje će biljku zaštiti od hladnoća. Preterano gnojenje može dovesti do oboljenja biljke kivija pa se raspitajte kod stručnjaka kada i koliko gnojiva možete staviti na tlo oko biljke kivija. Zdravlju biljke pomaže i obrezivanje koje je najbolje obaviti krajem veljače kako bi u proljeće biljka pustila nove izdanke, ovo obrezivanje je važno jer u ovo doba godine biljka još ne ispušta svoje sokove.

Phytophthora krune, te trulež vrata korijena su najozbiljnije bolesti koje su razlog zašto kivi ne cvate i biljka vidljivo počinje propadati. Ova bolest uzrokuje spori rast biljke i male žute listove, te dovodi do propadanja biljke kivija. Bolest je karakteristična kada kivi sadite u područjima glinenog tla, no čak i previše vode i zalijevanja može dovesti do razvoja ovih bolesti. U tom slučaju vam preostaje da izmalčate tlo oko biljke kivija i prihranite kvalitetnom zemljom, te nemojte prtjerano zalijevati vodom.


Tagovi: