Zašto mačke mijauču
Zašto mačke mijauču i što mijaukanje zapravo znači?
Mačke komuniciraju putem govora tijela te glasa. U primjeru, podignutim repom signalizira stečeno povjerenje, proširene zjenice znak su radosti, ali i boli te straha, šćućureni položaj znak je ugroženosti. Mačka isto tako komunicira uz pomoć mirisnih signala, ostavlja tragove svoje mokraće kako bi obilježila svoji teritorij. Uz navedeno, mačka ima na raspolaganju i veliki repertoar raznih zvukova. Svaki mačji zvuk ima posebno značenje, no ponekad ovo značenje može biti dvosmisleno. Zašto mačke mijauču? Mijauču kako bi komunicirale.
Mijau je zvuk koji zapravo ima mnogo značenja. Ovisno o samoj situaciji mijaukanje može kriti razna značenja, stoga je potrebno dobro poznavati svog ljubimca. Zašto mačke mijauču i što mijaukanje zapravo znači? Ono može značiti "Gladna sam i želim jesti", "Dosadno mi je, zabavi se sa mnom", "Pomozi mi, boli me". Mijaukanje može biti laganog tona, no isto tako može biti veoma glasno. Svako mijaukanje je posebno, i svaka mačka ima drugačiju vrstu mijaukanja. Što je s noćnim mijaukanjem? Ono može biti uzrokovano radi dosade, gladi, boli.
Zašto mačke mijauču i koliko vrsta mijaukanja postoji?
Domaće mačke sposobne su napraviti do 30 raznih zvukova, a mijaukanje može imati i do 19 varijacija. Zašto mačke mijauču? Ovo su najčešći razlozi na koje bi bilo potrebno obratiti pozornost: Ozljeda - Ako mačka iznenada krene jako te neprekidno mijaukati, to može biti znak ozbiljne ozljede. Poželjno je da pregledate mačku i da posjetite veterinara. Pozdrav - Mačke često mijaukanju kada ugledaju omiljenu osobu. Katkad će potiho mijaukati na svaki susret sa vama po kući. Glad - Najčešće mijaukanje je ono kada se traži hrana. Često će mačka mijaukati glasno te neprekidno kada je gladna i odlazit će do svoje zdjelice. Pažnja - Ponekad mačka želi pažnju i tada će mijaukanjem usmjeriti vašu pažnju na sebe. Mačka će tražiti maženje, igru ili samo glas svoje osobe.
Pusti me unutra - Ako je mačka vani ili zatvorena u drugoj prostoriji, tada mijaukanje može biti znak da želi biti u istoj prostoriji kao i vi. Stres - Mačka može mijaukati i onda kada ju nešto smeta ili kada se nečega plaši. Glasno i često mijaukanje često je znak živčanosti. Starost - Mačke koje ipak imaju nešto godina mogu jednostavno mijaukati iz dosade. Često su starije mačke brbljavije, stoga je teško ustanoviti da li žele nešto ili ne. Drugi razlozi - Mačka može mijaukati radi razno raznih razloga. Možda ju živcira zvuk a tv programu, smeta ju muha u letu, ne može se namjestiti. Postoje raznih razlozi zašto mačke mijauču, stoga je potrebno obratiti pozornost na svog ljubimca.
Zašto mačke mijauču i kako se još mačke glasaju?
I dok sada pobliže razumijemo zašto mačke mijauču, potrebno je navesti i druge zvukove koje naše ljubimice često proizvode. Nakon mijaukanja, mačke najčešće proizvode zvuk predenja. Predenje često povezujemo s znakom zadovoljstva, no mačke mogu presti i kada su pod stresom, kada su u boli ili kada ugibaju. Predenje smiruje mačkino tijelo. Do danas nije razjašnjeno kako točno mačke predu, do stručnjaci smatraju kako ovaj zvuk nastaje u mišićima grkljana koji se šire te sužavaju. Gugutanje je još jedan dobro poznati mačji zvuk.
Kada mačka napravi "mrrrr" to je znak dobrog raspoloženja i želje za komunikacijom. Shvaća se kao srdačan pozdrav. Siktanje ili režanje su također poznati mačji zvukovi. Ovakvo glasanje nam daje do znanja da je mačka veoma uznemirena te da se osjeća ugroženom. Usta napola otvorena, povučena gornja usna i pokazivanje zubiju znak je da bi se trebali udaljiti. Znamo zašto mačke mijauču, no zašto one brbljaju? Da, mačke mogu brbljati i to se često vidi kada su fokusirane na nešto. U primjeru, gledaju pticu i proizvode "cvokotanje zubima" koje zvuči kao da mačka priča. Ovo je znak pripreme za plijen ali i znak frustracije ako ne može do promatranog plijena.
Tagovi: