Zašto mi je stalno hladno

Zašto mi je stalno hladno

Zašto dolazi do osjećaja hladnoće i zašto mi je stalno hladno?

I dok je osjećaj hladnoće za vrijeme zime sasvim normalan, ako se on pojavljuje za vrijeme ljeta ili kada je svima drugima vruće - tada postoji problem. Osjećaj hladnoće sasvim je normalan za zimske dane i često je rezultat loše odjevenosti ili slabije cirkulacije. Kako bi smanjili osjećaj hladnoće koji dolazi sezonski, potrebno je oblačiti se u slojevima, kao i zaštititi osjetljivije dijelove tijela za dodatnom odjećom (deblje čarape, šal, kapa, rukavice). Zašto mi je stalno hladno je normalno pitanje za vrijeme zime, no problem nastaje kada se osjećaj hladnoće pojavljuje i u toplijim danima godine.

Jedan od češćih odgovora na pitanje zašto mi je stalno hladno je svakako lošija cirkulacija. Hladne ruke i noge prvi su simptomi loše cirkulacije, a sami sipmtomi su uzrokovani lošim protokom krvi u određene dijelove tijela. Najčešći mogući uzrok za problem sa cirkulacijom je i Raynaudov sindrom, stanje koje je karakteristično prema naglom stezanju krvnih žila u nogama te rukama kada se izlažu hladnoći. No, potrebno je naglasiti da osjećaj hladnoće može biti uzrokovan i drugim razlozima.

Što uzrokuje osjećaj hladnoće i zašto mi je stalno hladno?

Kada postoji stalni osjećaj hladnoće u tijelu to može biti znak da postoji ozbiljniji zdravstveni problem. Zašto mi je stalno hladno? Jedan od mogućih uzročnika hladnoće mogu biti: Niska tjelesna masa - Kada je osoba premršava ona može osjećati stalnu hladnoću. Navedeno je uzrokovano niskim indeksom tjelesne mase, što znači da tijelu nedostaje masnoća koje bi štitile od hladnih vremenskih uvjeta. Isto tako, manjak potrebnih kalorija onemogućava normalan rad metabolizma, što dovodi do manjka tjelesne topline.

Hipotireoza - Hladnoća je često najčešći simptom hipotireoze, stanja kada štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona. Kada u tijelu postoji manja razina navedenog hormona metabolizam će se usporiti i dolazi do nemogućnosti postizanja odgovarajuće tjelesne temperature. Anemija radi manjka željeza - Smanjene razine željeza u tijelu su također uzrok hladnoće. Željezo nam pomaže da uz crvena krvna zrnca dođe do prenošenja kisika kroz tijelo, što dovodi do proizvodnje topline. Manjak željeza može usporiti i rad štitnjače što će dovesti do gore navedenog stanja.

Dehidracija - Ako primijetite kako se ne može dovoljno ugrijati, to može biti naznaka da morate piti više vode tijekom dana. Voda nam pomaže u regulaciji tjelesne temperature, i njen manjak može proizvesti njen pad. Dijabetes - Ako se ovo stanje ne drži pod kontrolom, ono može dovesti do periferne neuropatije koja se očituje u oštećenjima živaca u rukama i stopalima. Ostali uzroci koji mogu odgovoriti na putanje zašto mi je stalno hladno su nedostatak vitamina B12, manjak kvalitetnog sna, stres.

Kako liječiti osjećaj hladnoće i zašto mi je stalno hladno?

Svaki uzrok hladnoće se može tretirati ili liječiti. Savjetuje se da posjetite svog liječnika kako bi se utvrdio uzrok osjećaja hladnoće i kako bi mogli krenuti s liječenjem. Kako liječiti osjećaj hladnoće i zašto mi je stalno hladno? Osjećaj hladnoće uzrokovan niskom tjelesnom težinom prepoznaje se prema simptomima neredovitog menstrualnog ciklusa, vrtoglavice, umora te opće slabosti. Liječenje se određuje individualno, savjetuje se postizanje zdrave tjelesne mase uz pomoć dijete koja sadrži proteine te masnoće.

Osjećaj hladnoće uzrokovan hipotireozom prepoznaje se prema simptomima gubitka kose, suhe kože te kose, teškim i obilnijim menstrualnim ciklusima, porastom tjelesne težine. Liječenje određuje liječnik na temelju pregleda i ozbiljnosti simptoma, no često uključuje uzimanje određenih lijekova. Osjećaj hladnoće koji je uzrokovan radi manjka željeza prepoznaje se prema simptomima blijedog lica, poteškoća s koncentracijom i kratkoćom daha. Liječenje će se utvrditi nakon dijagnoze i često se sastoji od konzumacije određenih suplemenata ili namirnica koje povećavaju unos željeza.

Osjećaj hladnoće uzrokovan dehidracijom prepoznaje se prema simptomima zbunjenosti, grčenju mišića, zatvoru te urinu koji je tamnije boje. Liječenje se sastoji od uzimanja veće količine vode dnevno. Osjećaj hladnoće koji je uzrokovan dijabetesom traži liječničko mišljenje i liječenje. Dijabetička neuropatija često se razvija postepeno, stoga su važne redovite kontrole. Postoje mnogi odgovori na pitanje zašto mi je stalno hladno, no potrebno je prepoznati moguće uzroke i reagirati kada se pojave prvi simptomi.


Tagovi: