Zašto nastaju afte

Zašto nastaju afte

Što su afte

Što su afte, male i vrlo bolne ranice koje se javljaju u ustima? Afte su male bijele, žute ili sive ranice koje se javljaju pojedinačno ili u skipini kao autoimuna bolest jer se stvaraju antitijela prema stanicama oralnog epitela. Ove lezije se javljaju na unutrarnjoj strani usana, na jeziku, mekom nepcu te na unutarnjoj strani obraza. Razlikuju se od herpes simplex virusa po tome što se nikad ne javljaju na zubnom mesu ili nepcu.

Ova pojava je vrlo neugodna jer je bolna i osjeća se peckanje, no ova pojava nije zarazna. Vrlo često ove lezije prolaze same od sebe ukoliko nisu jako proširene. Međutim, kada se lezije prošire ili su bolovi i peckanje jaki potrebno je potražiti liječničku pomoć, specijalista stomatologa. Gotovo 30% stanovništva se bori sa ovom neugodnom pojavom, a javljaju se u trenucima kada imunitet padne i organizam oslabi.

Najčešće se vide u donjem dijelu usne šupljine, na donjoj usni, donjoj strani jezika te vrlo često prođu same od sebe nakon najduže dva tjedna. Ukoliko ova pojava ne prođe nakon dva tjedna potražite pomoć.

Zašto nastaju afte

Pad imuniteta, stres, iscrpljenost ili bolest glavni su uzročnici pojave afti u usnoj šupljini. Iako vrlo rijetko afta može biti simptom anemije, ali i tumora usta i jezika što je još veća rijetkost. Glavni uzroci pojave afti su emocionalni stres i fizička iscrpljenost čime dolazi do narušavanja imuniteta, kod starijih osoba za to postoji veliki rizik.

Uzrok pojave afta su i manjak vitamina i minerala, te metabolički i hormonalni poremećaji kao i alergijska stanja. Prehrana je također faktor koji može utjecati na pojavu afti u ustima, a jednako tako i smanjenje neutrofilnih leukocita u krvi i usporeno kolanje epitela u krvnim žilama. Afte se mogu pojaviti i kod lokalnih trauma u ustima ili oko usta.

Uzroci koji mogu potaknuti afte su i određeni lijekovi poput aspirina, nekih nesteroidnih protuupalnih lijekova, određeni antibiotici, lijekovi koji liječe gljivice, te nikotinska zamjenska sredstva. Genetsko nasljeđe može također uzrokovati pojavu afta, a hormonalni disbalans kod žena u drugoj polovici menstrualnog ciklusa može svemu tome samo pogodovati. Gastrointestinalne bolesti poput ulceroznog kolitisa i Chronove bolesti također su uzročnici afti.

Afte simptomi i liječenje

Simptomi kada se pojave afte su vrlo jasni, javljaju se bolovi i peckanje uz pojavu okruglih lezija bijele, žute ili sivkaste boje. Najčešće se afte javljaju na donjem dijelu usne šupljine ili jeziku, a nikada na tvrdom nepcu ili zubnom mesu. Simptomi afti traju i do dva tjedna, te u velikoj većini slučajeva prolaze same od sebe, no ponekad je peckanje i bol jaka pa je potrebno liječenje.

Liječenje afti se radi uz upotrebu kortikosteroidnih masti ili kapi, a kada se one prošire na veće područje moguće je liječenje i injekcijama. U blažim slučajevima liječenje afti se provodi uz pomoć antiseptika, antiupalnim lijekovima, te anesteticima koji će ublažiti bolove i peckanje. Ukoliko želite ubrzati proces zacjeljivanja primjenjuju se preperati koji sadrže vitamin B6 i lizozime. Kada osjećate jake bolove i jako peckanje može se upotrijebiti lokalni anestetik za grlo.

U nekim slučajevima pogotovo kod anemija, nedostatka vitamina i minerala, nadomještanje željeza, folne kiseline i vitamina B12 može pomoći za liječenje afti. Prirodnim putem možete koristiti aromaterapiju uz pomoć čaja od kadulje, te eretičnih ulja kao što su lavandino, limunovo, geranijevo ili čajevčevo ulje.


Tagovi: