Zašto se čuje voda u radijatoru

Zašto se čuje voda u radijatoru

Voda u radijatoru koja se čuje

Počela vam je sezona grijanja, a u vašim radijatorima se čuje kako voda klokoće. Ukoliko prije sezone grijanja niste odzračili radijatore klokotanje vode nije ništa neuobičajeno. Radijator kao dio cjeline sustava grijanja bez obzira grijete li se na plin, drva ili ulje tokom sezone dok se ne grije nakupit će zrak, ali taj zrak može doći i iz sustava grijanja.

No, ne samo da je voda u radijatoru koja klokoće već vaši radijatori i slabije griju, odnosno ne daju uobičajenu toplinu koju inače daju kada redovno održavate sustav grijanja. Voda u radijatoru mora postojati i bez nje radijator ne bi mogao funkcionirati, voda je ta koja se zagrijava i koja radijatoru daje toplinu njegovom cijelom dužinom i širinom.

Ako se želite riješiti zraka iz radijatora koji uzrokuje klokotanje vode u radijatoru bit će potrebno odzračiti radijator uz pomoć ključića za radijator. Najbolje je to učiniti prije sezone grijanja, no možete i u sezoni ukoliko radijator ne daje dovoljno topline.

Mulj i voda u radijatoru

Kako ćete znati da li se nakupio mulj ili voda u radijatoru, te zrak koji uzrokuje klokotanje? Sistem grijanja uz pomoć radijatora radi po principu da se zagrije voda u radijatoru koja se nalazi u rebrima radijatora. Da biste ustanovili radi li se samo o mjehurićima zraka ili se u radijatoru nataložio mulj i kamenac trik je vrlo jednostavan.

Ukoliko je gornji dio radijatora hladan i čuje se zvuk klokotanja u vašem se radijatoru nalazi zrak koji je potrebno ispustiti. Najbolje je to učiniti prije sezone grijanja jer u sezoni grijanja ćete trebati isključiti sustav za grijanje i potpuno ohladiti kako biste ispustili zrak, što možete učiniti i sami. Ne zaboravite podstaviti lonac ili posudu ispod ventila kako voda ne bi prštala na široko.

No, ako je donji dio radijatora hladan i povremeno se čuju zvukovi u radijatoru vaš radijator ima mulja i kamenca kojeg je potrebno otkloniti kako bi radijator normalno funkcionirao. Ovaj postupak ne možete odraditi sami već morate pozvati stručnjaka koji će skinuti i očistiti radijator od nakupljene prljavštine.

Zrak i voda u radijatoru stvaraju veći utrošak energije

Ne radi se samo o zvukovima koje proizvodi voda u radijatoru kad postoje i zračni mjehurići, nego se gubi toplina koja ni ne dolazi u vaš prostor koji želite zagrijati. Dokaz tome je hladan radijator, koji umjesto da bude vruć ili topao ne vrši svoju funkciju, a računi su vam čak i veći za gorivo kojim se vaš sustav za grijanje napaja.

Danas kada su cijene energenata u porastu uz istovremenu stagnaciju plaća mnogi dolaze u bezizglednu situaciju. Izolacija i štednja vam u slučaju zraka u radijatoru neće biti od velike koristi, već je potrebno redovito održavati radijatore kao što redovito morate održavati i sustave za grijanje. Odzračivanje voda u radijatoru i puštanje zraka iz radijatora prije sezone grijanja donijet će vam i do 25 posto uštede.

Sustav za grijanje radi po principu termometra koji se nalazi najčešće u dnevnom boravku i sustav će raditi dok se na termometru ne postigne zadana temperatura. Kada zračni mjehirići u radijatoru sprečavaju radijator da grije prostoriju, sustav za grijanje će raditi pojačano i trošiti više energenata, te će i računi biti viši.


Tagovi: