Zašto se lavanda suši
Najčešći razlozi zašto se lavanda suši
Jedno od najčešćih pitanja kada je u pitanju njega ove biljke je zašto se lavanda suši. Lavanda je od davnina poznata kao polugrmolika biljka savršenog mirisa i lijepih cvjetova. Cijenjena je zbog svojih ljekovitih svojstava te se koristio kao začin. Dolazi s Mediterana, visoka je od 50 do 80 cm, ima uske zimzelene listove, a krase je plavo-sivi klasasti cvjetovi. Danas je lavanda među najatraktivnijim ukrasnim biljkama za vrtove i uređenje interijera. Osim u dekorativne svrhe, koristi se kao začin, za dobivanje esencija i aroma. Suši se i miješa s drugim aromatičnim biljem u malim vrećicama za tjeranje grinja. Iako se lavanda smatra otpornom na bolesti, ipak postoji nekoliko razloga koji dovode do uništenja ove prekrasne biljke. Unatoč svojoj ljepoti, ova biljka može se osušiti zbog neadekvatne njege. Pogledajmo koji su najčešći problemi zašto se lavanda suši i koje su metode spašavanja biljke. Lavanda zahtijeva posebnu pažnju i odgovarajuće uvjete za uzgoj. Kako grm ove biljke ne bi pretrpio štetu, mora imati najbolju njegu, a treba voditi računa o: potrebnoj količini navodnjavanja, tlu na kojem se uzgaja, sunčevoj svjetlosti koju dobiva, bolestima biljaka, gnojidbi i orezivanje.
Stručnjaci objašnjavaju zašto se lavanda suši
S obzirom na to da lavanda dolazi s Mediterana, potrebno joj je puno sunca, šest do osam sati dnevno, pa ako se osuši, moglo bi se raditi o nedostatku svjetla. Kada je u vrtu ili na otvorenom, najbolje ga je imati na mjestu koje ima najviše sunca tijekom dana. Njegove potrebe za sunčevom energijom su velike i idealno ga je izložiti izravnom sunčevom svjetlu. Ako primijetite da se biljka počinje sušiti ili joj boja postaje blijeda i siva, to znači da je izloženost suncu pretjerana, pogotovo tamo gdje je suha klima. Stručnjaci ističu i druge razloge zašto se lavanda suši te na koje znakove treba obratiti pozornost. Uzgoj lavande iz zdrave sadnice s dobrom drenažom rijetko će imati problema sa isušivanjem. Novo zasađene biljke uzgojene iz sjemena ili sadnica trebaju više vode nego starije biljke kako bi razvile snažno korijenje. Tekstura tla, razina vlage i biljne bolesti, također imaju veliki utjecaj. Ne zaboravite da lavanda često pati od truljenja korijena i gljivičnih bolesti. Ako se u biljci uoče određeni problemi s gljivicama, potrebno je poduzeti odgovarajuće mjere i riješiti problem zašto se lavanda suši. Stoga treba paziti da se biljka ne zalijeva obilno. Također, tlo se mora osušiti između svakog zalijevanja. Ova biljka nije ljubitelj vlage pa se preporuča staviti u pjeskovitu podlogu ili s malo šljunka. To će olakšati drenažu.
Zašto se lavanda suši i kako to spriječiti
Imate li lavandu u svom vrtu ili razmišljate o kupnji ove biljke, prije svega je važno naučiti sve o njezi koju zahtijeva, ali i znati zašto se lavanda suši. Lavanda spada u idealan izbor biljaka za uzgoj u kućnim uvjetima, s obzirom da se može uzgajati u kontejnerima. To znači održavanje odgovarajuće temperature, svjetla i vode. Posudu s lavandom stavite na mjesto gdje će tijekom dana dobiti dovoljno svjetla i povremeno je zalijevajte. Glavna prednost uzgoja lavande u posudama je što se tijekom hladnog razdoblja mogu premjestiti na toplo mjesto. Kako bi rasla tijekom cijele godine, pazite da tlo ne bude previše kiselo jer se lavanda može osušiti. Među najčešćim bolestima lavande je trulež korijena, koju uzrokuje destruktivni patogen Phytophthora koji se prenosi iz tla. Truljenje korijena očituje se venućem lišća, kao i promjenom njegove boje što je razlog zašto se lavanda suši. Kako biste spriječili truljenje korijena lavande, biljci morate osigurati optimalne uvjete, puno sunčeve svjetlosti i dobro drenirano tlo. Kada orezujete lavandu, to treba učiniti u ljetnom periodu, od petog do sedmog mjeseca. Kako bi se potaknuo njezin rast potrebno ju je orezivati svake godine. Ali treba orezivati samo onaj dio biljke koji ima lišće. Lavanda puni razvoj ima u trećoj ili četvrtoj godini kada ima nekoliko stotina cvjetova. Dakle, čak i ako ga uzgajate u kontejneru, može preživjeti deset godina.
Tagovi: