Zašto se ljubimo

Zašto se ljubimo

Znanost pokušava odgovoriti zašto se ljubimo

Oko 10% naroda se ne ljubi i to nadoknađuju nekim drugim navikama, ali više od polovice ljudske populacije se ljubi kod pozdrava konvencionalnim poljupcima, kod uzbuđenja za poticanje srasti romantičnim poljupcima ili iz čiste ugode jer ljubljenje potiče proizvodnju hormona dopamina koji stvara zadovoljstvo, ugodu i sreću. Znanost pokušava odgovoriti zašto se ljubimo i to povezuje sa oralnom fazom novorođenčadi koja usnama istražuju sve oko sebe, a sisanjem doživljava zadovoljstvo i sitost, ali i ugodu i utjehu.

Zašto se ljubimo bilo seksualno ili prijateljski ili čisto kovencionalno pozdravnim poljupcima, o vrsti ljubljenja i poljubaca ovisi hoćemo li potaknuti dopamin za trenutnu sreću ili oksitocin za dublje i dugotrajnije povezivanje. Ljubljenje među partnerima nove partnere testira, kod stabilnih parova potiče uzbuđenje i održava privrženost. Kod kratkoročnih novih veza je ljubljenje ritual prije seksa, a za vrijeme i poslije seksa nevažno, što je možda i dobro obzirom na razmjenu bakterija prilikom poljupca, no kod stabilnih dugoročnih veza parovi se ljube u svakoj prilici.

Zašto se ljubimo i četiri vrste ljubljenja

Poslati nekom pusu znači dati mu zračni poljubac, to ponekada šaljemo i osobama s kojima se nikada nismo stvarno i ljubili, dakle nije svaki poljubac pravi poljubac. Zašto se ljubimo i četiri vrste ljubljenja daju značenja pojedinim poljupcima, tako postoje francuski poljubac kao ljubavni poljubac, poljubac za laku noć, konvencionalni pozdravni poljubac pri susretu, poljubac između majke i djeteta ili poslana zračna pusa na ispraćaju djeteta u vrtić kao izraz ljubavi i nježnosti i svi su vrlo različiti.

Možete nekoj simpatiji dati iznenadnu pusu kao čisti, možda pomalo sramežljivi znak naklonosti. Zašto se ljubimo i kako se izraz žvaliti se uklapa u romantičnu sliku o ljubljenju. Žvaljenje je razmjena sline, to su mokri poljupci, traju duže i uvijek su izraz strasti. Maženje uključuje još strastvenije i još poljupce sa ciljem da se potakne seksualna napetost ili seksualno uzbuđenje. U svakom slučaju dvije zadnje vrste ljubljenja su puno intimnije, obično su u funkciji predigre i često završe seksuanim činom.

Zašto se ljubimo i koliko vrsta poljubaca ima

Poljubac u nos potječe od naroda koji se zapravo ne ljube, ali se dodiruju nosevima da bi se međusobno njuškali i po mirisu osjetili ili poslali poruku poput sviđaš mi se, želim se s tobom zbližiti ili čak spariti. Zašto se ljubimo i koliko vrsta poljubaca ima nitko nije točno izbrojao. Anđeoski poljubac je zapravo poljubac u čelo koji izražava poštovanje, ali poljubac u čelo pokojnika na odru je oproštajni poljubac i prisutan je u mnogim posmrtnim običajima.

Zašto se ljubimo za laku noć, dobro jutro ili doviđenja, to su poljupci sigurnosti i zaštite. Poljubac u obraz je pozdravni poljubac kojim se izražava i hvala, čestitanje ili samo jednostavna pristojnost. Poljubac u ruku kao izraz poštovanja u našem vremenu polako nestaje. Dodir trepavicama se naziva leptirov poljubac. Zračne puse poručuju nedostajat ćeš mi. Filmski posljubac objavljuje svima da ste zaljubljeni. Francuski poljubac doslovno znači volim te, poljubac u vrat znači želim te, a vjenčani poljubac vas obvezuje na zauvijek.


Tagovi: