Zašto se mjesec mijenja
Zašto se mjesec mijenja i što su mjesečeve mijene?
Mjesec je oduvijek imao posebno značenje u većini društava, i od samih početka on je predstavljao određenu vodilju. Pogledom prema nebu možemo vidjeti kako mjesec nije uvijek isti, što dovodi do pitanja zašto se mjesec mijenja? Mjesec ima četiri razne faze, točnije četiri stadija razvoja, i ono ovisi o tome u kojem je položaju sami Mjesec dok lagano kruži oko Zemlje i oko sunca. Mjesečeve faze su: Prva četvrt, pun Mjesec, posljednja četvrt te mlad Mjesec.
Ova najveća noćna zvijezda omogućila je prijašnjim civilizacijama da oko nje izgrade svoje drevne rituale i da nauče pojam vremena. Isto tako, astrolozi vjeruju kako Mjesec utječe na naše emocionalno stanje, kao i na našu energiju. Zašto se Mjesec mijenja i što su mjesečeve mijene? Kada se sami Mjesec na svojoj putanji nađe bliže Suncu, tada se on više ne vidi dobro i dolazi do mladog Mjeseca ili mlađaka. Najčešće će se vidjeti sljedeće večeri na zalasku Sunca i izgledat će kao tanji srp na nebu.
Sljedećih 7 dana Mjesec će postupno ulaziti u položaj gdje će mu biti bolje osvijetljena desna polovica jer je više okrenut prema suncu, ova faza naziva se prva četvrt. Nakon toga, njegova će osvijetljena strana povećavati se svakim danom. Kada prođe 14,5 dana od prvog mladog Mjeseca, potpuno osvijetljena strana pozicionirana je prema Zemlji i tada se vidi pun Mjesec ili uštap. Kada se osvijetljena strana potpuno smanjuje i kada Sunce krene zalaziti s lijeve strane, tada nastupa faza zadnje četvrti.
Zašto se mjesec mijenja i kakvo značenje to ima u religiji, filozofiji i astrologiji?
Mjesec ima važan utjecaj u mnogim kulturama svijeta. Od davnina se povezuje s određenim ritualima koji su formirali naš današnji svijet. Zašto se mjesec mijenja i kakvo značenje to ima u religiji, filozofiji i astrologiji? Mladi Mjesec obično se povezuje s islamskim mjesecom posta. Ramazan je deveti mjesec prema islamskom kalendaru i u njemu se mlađak naziva Hila. Kada se Hila pojavi na nebu započinje post. U većini životnih filozofija, kao u primjeru u indijskim kulturama ili u astrologiji, sami položaj i utjecaj Mjeseca smatraju se veoma važnim stavkama. Vjeruje se kako Mjesec može direktno utjecati na ljude i njihovo raspoloženje, emocije, energiju i spavanje.
Mjesec djeluje na plimu i oseku, stoga se od davnina vjeruje kako je njegovo mistično djelovanje povezano i s ponašanjem ljudi. I dok znamo zašto se Mjesec mijenja, potrebno je postaviti pitanje da li njegovo mijenjanje zaista ima veze s nama? I dok istraživanja ne mogu dati odgovore na navedeno pitanje, postoje opće poznate stavke koje vežemo uz Mjesec. Pun Mjesec često daje impulzivnu, buntovnu i pomalo agresivnu energiju, stoga se uvijek savjetuje da za ovo vrijeme ostanemo mirni i staloženi. Mlad Mjesec povezuje se s kreiranjem, novim počecima i željama, stoga se uvijek savjetuje da se za ovo vrijeme fokusiramo na sebe. Druga polovica samog mjesečevog ciklusa povezuje se motivacijom, boljim spavanjem, započinanjem novih projekata, stoga se uvijek savjetuje da za ovo vrijeme ostanemo fokusirani.
Zašto se mjesec mijenja i da li se možemo ravnati prema Mjesecu?
Potrebno je naglasiti kako Mjesec ima i praktičnu primjenu. Uz pomoć mjesečevih mijena možemo približno odrediti pravac sjevera ako se ikada nađemo u divljini i bez kompasa. Mjesec će u svojoj prvoj četvrti izaći oko podneva, a oko 18.00 h biti će na jugu. Pun Mjesec ili uštap će uvijek biti nasuprot Sunca, izlazit će na istoku, i to odmah nakon zalaska Sunca. Zadnja četvrt pojaviti će se oko 00.00 h na istoku, dok će se oko 06.00 h pojaviti na jugu.
Zašto se Mjesec mijenja i da li se možemo ravnati prema Mjesecu? Mjesec je zemljin prirodni satelit i on se mijenja ovisno o tome gdje se nalazi u odnosu na Zemlju i Sunce. Mnogi su dizali glave prema nebu kada su trebali određenu vodilju od strane Mjeseca, što u religijskom, što u prirodnom smislu. Jednostavno je odgovoriti na pitanje zašto se Mjesec mijenja, no teže je za shvatiti da li on zaista ima direktan utjecaj na nas kao ljude i na ostala živa bića.
Tagovi: