Zašto se ne plješće nakon himne
Zašto se ne plješće nakon himne i što su državne himne
Državne himne su službene pjesme koje predstavljaju određenu državu, pa je to razlog zašto se ne plješće nakon himne. Himne uobičajeno svojim tekstovima kroz pjesmu obilježavaju slavu, tragediju, pobjedu te im je cilj oznažiti nacionalnu pripadnost nekoj državi. Razlog zašto se ne plješće nakon himne je taj da himne predstavljaju službenu pjesmu određene države i treba je se doživljavati s poštovanjem prema toj državi i narodu koji ta himna predstavlja.
Uobičajeno je da se himna sluša stojeći u znak poštovanja, u tišini, te s rukama položenim uz tijelo u stavu mirno. Na taj način se iskazuje i čast i poštovanje prema himni i što on predstavlja za određenu državu. Himna se izvodi na sportskim događanjima, državničkim svečanostima, kulturnim međunarodim događanjima, proslavama, ali se često sluša i u školama i sveučilištima prije početka nastave ili obilježavanja dana školske ustanove.
Hrvatska himna je nazvana Lijepa naša domovina, te se veliča naša mala zemlja koja je vrlo raznolika u ljudstvu, svojom povijesti, te označava borbu za samostalnosti hrvatskog naroda i željom da imamo svoju vlastitu državu što konačno danas i imamo.
Ponašanje za vrijeme himne i zašto se ne plješće nakon himne
Zaknom nije nigdje definirano kako se treba ponašati za vrijeme izvođenja himne i zašto se ne plješće nakon himne kada ona završi. No, postoji običaj koji svi poštuju da se himna sluša u tišini, stojeći s rukama uz tijelo ili s desnom rukom na srcu, te bez pljeskanja nakon što himna završi. Razlog zašto se ne plješće nakon himne je poštovanje prema državi i narodu kojem himna pripada, jer odajući poštovanje i čast narodu čiju himnu služate zapravo predstavljate svoju zemlju dostojanstveno.
Dok se izvodi himna naše zemlje kao i himna neke druge zemlje treba biti pristojan, odslušati himnu u tišini, stojeći s dužnim poštovanjem. Himna nije pjesma za zabavu na koju ćemo plesati, smijati se i pljeskati nakon izvođenja. Pjevanje himne je poželjno jer tako se još više povezujete sa svojom državom i odajete još više poštovanja prema svojoj državi. Svakome je himna njegove države vrlo važna jer se djeca u školama tome i uče da himna ima posabnu važnost i poseban značaj.
Zašto se ne plješće nakon himne i kako se ona izvodi
Ipak postoji zakon o grbu, zastavi i himni koji propisuje da se himna ne smije izvoditi na način koji nije dostojanstven, te u prilikama kojima bi se vrijeđao ugled i dostojanstvo naše države. Kao simbol nacije i države himna se treba izvoditi na dostojanstven način, a to podrazumijeva u stilu klasične harmonije bez dodavanja improvizacija.
Razlog zašto se ne plješće nakon himne je upravo taj da se himna odsluša dostojanstveno i s poštovanjem prema našoj državi i povijesti države kroz koju su hrvati morali proći kako bi imali svoju državu. Himna se izvodi uvijek u istom tempu i na sličan način bez obzira izvodi li se kao instrumentalna pjesma, izvodi li je pjevački sastav, pjevač, zbor ili solist na nekom instrumentu. Pravila su ista bez obzira na koji način se himna izvodi, te je razlog zašto se ne plješće nakon himne poštovanje prema narodu i državi kojoj himna pripada, pa tako i naša himna koja veliča ljepote naše domovine.
Tagovi: