Zašto se plima i oseka događaju

Zašto se plima i oseka događaju

Što su plima i oseka

Plima i oseka su posljedica gravitacijskih sila koje postoje između Zemlje, Mjeseca i Sunca koje utječu na razinu morske površine. Povlačenje mora od kopna naziva se osekom, dok se dizanje mora prema kopnu naziva plimom. S obzirom da je 71% posto površine Zemlje prekriveno vodom Mjesec utječe na vodenu masu i privlači je sebi pa na tim djelovima Zemlje more se povlači od kopna, a tamo gdje utjecaj Mjeseca slabi vodena se masa vraća u prvobitno stanje prije povlačenja pa se voda približava kopnu.

Plima i oseka se izmjenjuju dva puta tokom jednog dana, točnije tokom 25 sati jer se one izmjenjuju za otprilike 12 sati i 25 minuta. Moreplovcima i ljudima koji žive uz mora i oceane pojava plime i oseke je normalna pojava, te su svoje aktivnosti na moru prilagodili ovim prirodnim pojavama, poput ribarenja, čišćenja obala i slično.

Ova pojava izmjene plime i oseke još se naziva morske mijene koje predstavljaju dizanje i spuštanje razine mora. Plima može biti puno opasnija za ljude koji žive na obali jer se ponekad dešavaju jake plime naročito za vrijeme punog mjeseca kada on snažno povlači vodenu masu nakon čega slijedi i snažno otpuštanje vodene mase pa dolazi do jakih plima.

Zašto se plima i oseka događaju

Morske mijene ili plima i oseka su posljedica djelovanja gravitacijskih sila između naše planete koja se rotira oko svoje osi, ali i oko Sunca, te Zemljinog satelita Mjeseca koje također utječe svojim gravitacijskim silama na vodenu površinu Zemlje. Utjecaj Mjeseca na vodenu masu je veći za vrijeme punog mjeseca je jači i period izmjene plima i oseka je kraći, čak se izmjene za 6 sati.

Zanimljivo je da gravitacijske sile ne utječu na rijeke koje teku, ali se kod rijeka može isto tako spustiti i podići razina vode, no to je posljedica oborinskih padalina, kiša i otapanja snijega pa dolazi do dizanja vodostaja rijeka. Ova pojava uslijed oborina nije isto što i morske mijene.

Utjecaj gravitacijskih sila Mjeseca očituje se na morske površine oceana i mora jer je taj utjecaj moguć samo na većim površinama koje su pod utjecajem gravitacijskih sila. Pojave tsunamija isto tako nemaju vezu s plimom i osekom jer oni nastaju uslijed pomicanja tla u morskim dubinama kada dolazi do potresa, no na tsunami može utjecati i vulkan ili komet koji padne u ocean i energija koja se pri tome stvara povlači more, da bi kod oslobađanja energije došlo do formiranja velikog vodenog vala koji nije ni plima ni oseka.

Kako se plima i oseka mogu korisno iskoristiti

S obzirom da se radi o prirodnom procesu djelovanja gravitacijskih sila koje predstavljaju neiscrpan vijek trajanja energija koja se stvara ovim procesom može se i iskoristiti. Znanstvenici su dokazali da dizanje i spuštanje mora donosi određenu količinu energije koja nastaje kretanjem morskih mijena.

Međutim, da bi se ova energija koju stvaraju plima i oseka mogla racionalno iskorisiti treba postići razinu spuštanja i dizanja od najmanje 7 metara. Prosječno se morske mijene dižu i spuštaju između 4,5 i 12,5 metara ovisno o mjestu na površini Zemlje. Na mjestima gdje se događaju jake plime moguće je ekonomično iskoristiti ovu prirodnu energiju.

Kako plima i oseka imaju svoj ritualni proces razine dizanja i spuštanja se mogu predvidjeti, te se mogu na obalama gdje se dešavaju minimalno 7 metara promjene mogu izgraditi hidrocentrale koje bi prikupljale energiju koju vodena masa stvara te se na taj način može značajno pridonijeti u uvođenju i prikupljanju energije iz prirodno obnovljivih izvoda poput solarnih elektrana koje postaju sve popularnije.


Tagovi: