Zašto se radi ogtt test

Zašto se radi ogtt test

Što je ogtt test

Ogtt test je oralni glukoza tolerans test koji otkriva poremećaj kod metabolizma šećera. Ova se pretraga koristi za otkrivanje dijabetes tip 2, no i pojave trudničkog dijabetesa ili gestacijski dijabetes koji može biti opasan i za trudnicu i za dijete. Gestacijski dijabetes ili trudnički dijabetes se javlja u drugom i trećem tromjesječju kada je beba razvila najvažnije organe pa nije po život opasan za bebu. Međutim ukoliko je trudnica prije trudnoće imala dijabetes ili u obitelji postoji netko s dijabetesom situacija može biti opasnija za trudnicu i bebu.

Ogtt test može otkriti potencijalnu opasnost koje dijabetes nosi za trudnicu i za bebu, te utjecati na nepravilan razvoj djeteta, a trudnicu dovesti do dijabetičkog šoka. Ukoliko trudnica osjeća pretjeranu žeđ, kroničan umor, učestalo mokri, suha je koža na stopalima, te naglo mršavi s urednom prehranom liječnik će preporučiti ovo testiranje čak i kada nema dijabetesa u trudnice prethodno ili u obiteljskoj anamnezi kako bi se spriječile komliacije koje dijabetes donosi.

Zašto se radi ogtt test

Razlog zašto se radi ogtt test kod trudnica kada gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina tokom trudnoće je da se izbjegnu komplikacije dijabetesa tokom trudnoće. Ukoliko se pojavi dijabetes u trudnoći i nekontrolirano se razvija može dovesti do brojnih bolesti kao što su makrosomija, preeklampsija, porođaj carskim rezom i to prijevremeni kada beba još nije dovoljno razvijena pa nakon poroda mogu nastati komplikacije u bebinom daljnjem razvoju.

Kada se pojavi gastacijski dijabetes ili trudnički dijabetes u trudnoći trudnice će nakon trudnoće biti u povećanom riziku od nastanka dijabetesa tip 1 ili dijabetes tip 2, te povećanom riziku nastanka kardiovaskularnih bolesti nakon trudnoće.

Gušterača koja proizvodi inzulin ima poremećaj te utječe na rad jetre, mišića i pojave masnog tkiva, te dolazi do pojave insuficijencije perifernog učinka inzulina kroz posteljicu. Novorođenče može biti preveliko za prirodan porođaj pa je neophodan carski rez, zatim postoji rizik od perinatalne smtrnosti, neonatalne hipertrofične kardiomiopatije, neonatalnih respiratornih problema, hipoglikemije, hiperbilirubinemije, policitemije, te hipokalcemije. Redovno kontroliranje ogtt test primjenom može se spriječiti mnogobrojne komplikacije za bebu i trudnicu.

Kako se radi ogtt test

Priprema za ogtt test je neophodna, do tri dana prije testa prehrana je uobčajena, 24 sata prije testa treba izbjegavati pojačanu tjelesnu aktivnost, a večer prije testiranja nakon 23 sata navečer je zabranjen unos hrane, i dozvoljeno je piti samo vodu. Ujutro treba biti natašte i ne smije se pušiti, a smije se piti samo obična voda. U alboratoriju se uzima uzorak krvi, te se daje urin na analizu.

Nakon toga se popije u malim gutljajima čaša glukoze koja je otopljena u vodi, a nakon sat ili dva sata iza pijenja glukoze se još dva puta uzima krv na analizu. Dok ste na testiranju preporučuje se mirovanje, te je potrebno izbjegavati fizčku aktivnost i treba mirno čekati u čekaonici. Nakon što se treći put uzme krv može se konzumirati hrana i piće jer je testiranje završeno. Ukoliko ste pušač strpite se od pušenja osam sati prije testiranja i tokom testiranja jer pušenje može utjecati na rezultate koje će pokazati ogtt test.


Tagovi: