Zašto se slavi Božić

Zašto se slavi Božić

Zašto se slavi Božić i što je uopće Božić?

Božić je svakako najiščekivanije doba godine. Uživa se u toploj i obiteljskoj atmosferi, uživa se u hrani te piću, pripremaju pokloni, kiti bor. No, zašto se slavi Božić i koliko zapravo znamo o ovome blagdanu? Božić se opisuje kao najvažniji kršćanski blagdan u kojemu slavimo rođenje Isusa Krista koji je sin Božji. Ime Božić kod nas predstavlja umanjenicu od riječi Bog, dok u drugim zemljama ono ima drugačije značenje. Christmas je svakako najrasprostranjenija riječ za Božić, i ona se zapravo odnosi na skraćenicu od stigmate koja bi u slobodnom prijevodu značila Kristova misa.

Današnji etimolozi vjeruju kako je ime za Božić nastalo od egipatske posuđenice od složenice Khristos Mas, što bi značilo Kristovo rođenje. Zašto se slavi Božić? Slavi se radi Kristovog rođenja. Slavi se 25. prosinca, a samo božićno vrijeme trajati će od Božića do Isusova krštenja, nedjelje nakon blagdana Sveta Tri Kralja. Pravoslavni vjernici Božić slave 7. siječnja prema Julijanskom kalendaru. Iako postoji mišljenje kako je Uskrs najvažniji kršćanski blagdan, oba imaju svoje tradicije slavlja.

Zašto se slavi Božić i kada je krenulo slavlje Božića?

Prvi kršćani zapravo nisu slavili Božić kakav je nama danas poznat. Budući da u Novom zavjetu nije naveden datum Isusova rođenja, prvi kršćani nisu znali kada se slavi, već su slavili samo Uskrs. Slavlje Božića datira iz 4. stoljeća i Rima. I dok mnogi vjernici danas vjeruju kako je 25.12 datum Isusovog rođenja, navedeni datum zapravo se povezuje s poganskim slavljem boga Sunca. Kako se crkva obračunavala sa starijim poganskim religijama, tako je postepeno usvajala i njihove običaje te datume. Zašto se slavi Božić? Božić se danas slavi jer je crkva posudila datum 25. prosinca i na taj datum počela slaviti rođenje Isusa Krista, stvoritelja sunca.

U ranijem srednjem vijeku, Božić je bio u sjeni blagdana Sveta Tri Kralja, no situacija se ubrzano promijenila. 40 dana pred Božić tradicionalno su se nazivali "40 dana Svetog Martina", i slavlje je započinjalo već 11. studenog. Danas ovo razdoblje nazivamo Došašće ili Advent i on predstavlja dolazak Božića. Period od Božića do Sveta Tri Kralja naziva se dvanaestodnevnicom. Vjernici nikada nisu pitali Crkvu zašto se slavi Božić, no u tadašnje vrijeme propitkivalo se postojanje Mladog i Malog Božića. Božić se nekada smatrao i početkom nove godine, no navedeno je promijenjeno tek 1691. godine kada je određeno da će 1. siječnja biti Nova Godina.

Zašto se slavi Božić i kako se tradicionalno slavi Božić?

Svaka kršćanska zemlja slavi Božić, no sami običaji slavlja mogu se razlikovati. Zašto se slavi Božić i kako se tradicionalno slavi Božić? Hrvatski božićni običaji svakako su dio naše tradicije. Slavlje Božića uključuje kićenje božićnog drvca dan prije na Badnjak, odlaska vjernika na misu polnoćku, pjevanje raznih božićnih pjesama i darivanja dragih ljudi. pred Božić vrijeme je pripreme, a ono započinje još u doba Došašća. U ovome dobu raste iščekivanje, nada i čežnja. U danima pred Božić kršćani obilježavaju dan Sv. Barbare, Sv. Nikole, Sv. Lucije i Sv. Tome. Pšenica se sije na Sv. Barbaru ili na Sv. Luciju, a djeca se obraduju posjeti Sv. Nikole koji ostavlja poklone u očišćene čizmice na prozoru.

Za ovo predblagdansko vrijeme mnogi imaju želju za blagostanjem, dobrim urodom, napretkom te dobrim zdravljem. Badnjak je posljednji dan pripreme pred Božić i tada se kuća i okućnica ukrašavaju, priprema se blagdanski stol, odlazi se na misu. Kada stigne Božić svi se okupljaju oko bora ili blagdanskog stola i uz čestitanje se razmjenjuju darovi. Na Sv. Stjepana posjećuje se familija i čestita se Božić. Zašto se slavi Božić? Osim što se slavi kao Kristovo rođenje, Božić se slavi radi bliskosti i povezivanja s dragim ljudima.


Tagovi: